Cestující ze zemí Evropské unie od pátku nebudou muset vyplňovat příjezdový formulář

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
covid pas cestovani
Zdroj: Shutterstock

Pro cestující ze zemí Evropské unie se při příjezdu do Česka ode dneška ruší dosavadní omezení kvůli epidemii koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví totiž vydalo nové ochranné opatření, kde aktualizovalo podmínky pro cestující mířící do České republiky.

Vedle zemí Evropské unie byla stejná opatření zrušena také pro dalších osm evropských zemí. Mezi ty patří Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Je možné, že mezi uvedené země se zařadí i další státy, které nejsou součástí EU, z nichž mohou do ČR lidé přicestovat za předem nastavených epidemiologických podmínek.

Epidemie v Evropě slábne

Zrušení omezení se dalo očekávat, neboť všechny unijní státy v opatřeních polevují. Celkově epidemie nemoci covid-19 v Evropě slábne, většina zemí se tak vrací do normálního života. Cestování s tím samozřejmě souvisí, v posledních dvou letech bylo totiž cestování v rámci Evropy velmi problematické.

Ode dneška tak lidé při příjezdu ze států Evropské unie a dalších výše uvedených zemí nebudou muset vyplňovat příjezdový formulář. Ruší se také povinnost mít potvrzení o negativním testu na koronavirus, o očkování nebo o prodělané nemoci covid-19.

Pro cestující z jiných zemí však platí dosavadní pravidla. Týká se to i těch, kteří v takových zemích pobývali v posledních 14 dnech více než 12 hodin.

Ministerstvo již nebude vydávat tzv. mapu cestovatele

Ministerstvo zdravotnictví zároveň už nebude dále vydávat tzv. mapu cestovatele. Tedy mapu, na které byly země rozděleny do barevných kategorií podle míry rizika nákazy koronavirem.

Místo toho ministerstvo zveřejní seznam některých mimounijních států s aktuálními podmínkami pro příjezd.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Seznam Zprávy

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články