Ministr Válek opět uvedl, že uprchlíci z Ukrajiny nemají vliv na vzrůstající počet nakažených

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Profimedia

Už zhruba tři týdny do České republiky proudí ukrajinští uprchlíci, kteří opustili svou zemi kvůli válečnému konfliktu. Od konce února ale zároveň slábla epidemie nemoci covid-19, vláda se proto rozhodla postupně uvolnit některá protiepidemická opatření. To ale někteří odborníci i vzhledem k nastalé situaci kritizují.

Ukrajinci do České republiky cestují za svými příbuznými, jiní odtud putují do dalších zemí, a někteří hledají v naší republice azyl. Česká republika v čele se svým politickým vedením dělá vše pro to, aby uprchlíkům v jejich situaci maximálně pomohla.

Obrovská vlna solidarity

Celou republiku zasáhla obrovská vlna solidarity s Ukrajinci, lidé přispívají do finančních sbírek, vybírají oblečení i potraviny, uprchlíky také ubytovávají ve svých domovech nebo navštěvují různé demonstrace na podporu válkou zasažené země. To ale logicky vede ke zvýšení vzájemných kontaktů, a lidé tak přestali být obezřetní, co se nákazy koronavirem týče.

Striktní protiepidemická opatření se rozvolnila, třeba od pondělí lidé nemusejí ve vybraných vnitřních prostorech už nosit respirátory. Počty nakažených však rostou. Odborníci varovali, že se to může stát, nabízí se tak otázka, zda čísla nakažených nesouvisejí s počty příchozích.

Nakažení kvůli uprchlíkům nepřibývají

Již v úterý 8. března ministerstvo zdravotnictví s odkazem na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ujistilo, že vzrůstající počty nakažených nemají souvislost s uprchlickou krizí, jak napsal iRozhlas.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes na tiskové konferenci opět zdůrazňoval, že Ukrajinci nemají vliv na opětovné rozšíření nákazy u nás. „Než se uprchlíci dostanou do rodin, jsou většinou několik dní v centrech, kde přespávají. Tam jsou přítomni i hygienici, my to zachytíme, není to absolutně problém,“ řekl mimo jiné Válek.

Data statistiků zároveň skutečně dokazují, že počty nakažených se zvyšují v místech, kde se tolik uprchlíků nesdružuje. Nejvíce nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní hlásí třeba Prachatice, Hradec Králové nebo Ústí nad Labem.

Ministr opět vyzval k očkování

Válek zároveň upozornil, že další vlna nemoci covid-19 se očekává na podzim a vyzval odpůrce očkování, aby se do té doby naočkovali. „Bude stoupat počet pozitivních a budou samozřejmě zbytečně umírat neočkovaní lidé,“ dodal.

Očkované dvěma dávkami ministr vyzval k přeočkování třetí dávkou. Vzhledem k tomu, že se virus neustále vyvíjí, lze předpokládat, že se na podzim objeví nějaká další varianta viru, jako tomu bylo v lednu s variantou omikron.

Zdroj: iRozhlas, iDNES

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články