Z Ukrajiny přijde více lidí, než se předpokládalo. Jurečka vyzývá občany k solidaritě

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: CNC / Profimedia

Ruská armáda stále útočí na ukrajinská města, ze kterých houfně prchají jejich obyvatelé. Většina Evropy se jim snaží pomoci a Česká republika není výjimkou. Kromě materiální pomoci se lidé snaží poskytnout Ukrajincům také ubytování. Pomoci má i vláda Petra Fialy.

Už přes dva týdny trvá ozbrojený konflikt na Ukrajině. Podle některých zpravodajů jsou ruskou stranou ostřelovány nejen armádní objekty, ale i ty civilní. Z měst se tak snaží dostat mnoho lidí. Především se jedná o ženy s dětmi a starší lidi.

Jurečka vyzval k ubytování uprchlíků

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je důležité, aby bylo pro prchající Ukrajince nalezeno vhodné místo k bydlení. Z tohoto důvodu chce motivovat Čechy, aby uprchlíkům poskytli azyl. Promluvil o tom ve vysílání stanice Radiožurnál.

„Chtěl bych hodně apelovat na každého českého občana, pokud může poskytnout část toho přístřeší, pokud může někoho z válečných uprchlíků z Ukrajiny u sebe ubytovat, aby to z té běžné lidské solidarity udělal,“ řekl ve vysílání Jurečka.

„Já bohužel nemám možnosti, ale kdyby to šlo, hned bych pomohla. Můj syn si s partnerkou nastěhovali do volného pokoje dva Ukrajince a jsem na ně hrdá. Doufám, že díky Čechům, kteří se zachovají podobně jako oni, Ukrajincům alespoň trochu ulevíme,“ říká pro Přehledně24 paní Lucie z Liberce.

Stát bude lidem platit

Vláda nyní bude projednávat způsoby, jak budou lidem jejich ochotu kompenzovat. Momentálně se jedná o jednorázovém příspěvku pro lidi, kteří u sebe Ukrajince nechají nocovat.

Ubytovací kapacity prozatím v České republice nechybí. Většina uprchlíků, kteří míří k nám, zde totiž obvykle má nějaké známe či příbuzné, takže zůstávají právě u nich.

Ukrajinců zřejmě dorazí ještě více

Přesto je nutné hledat nové ubytovací kapacity. Politici totiž předpokládají, že uprchlíků přijde mnohem více, než se čekalo. Podle webu iDNES.cz je jich nyní na území České republiky zhruba 200 tisíc. Ministr vnitra Vít Rakušan se domnívá, že jich zřejmě může dorazit ještě dvakrát tolik.

„Jen malá část využívá větší ubytovací zařízení, které zajistily kraje. Ale musíme být připraveni na to, že počty mohou narůstat s ohledem na vývoj a změnu způsobu válčení, kdy probíhají raketové útoky na sídliště a hustě obydlené oblasti,“ potvrdil i sám Jurečka v rozhovoru, jehož část je k dispozici na webu Českého rozhlasu Plus.

Ministr dále předpokládá, že pokud by konflikt na Ukrajině skončil, drtivá většina lidí by se opět vrátila zpět do svých domovů. Proto je podle něj důležité pomáhat potřebným teď a tady. „Chovejme se opravdu jako vyspělá solidární humánní společnost,“ vyzval v rozhovoru místopředseda vlády.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články