Česká republika vyjadřuje Ukrajině podporu a posílá tam zbraně. Slovensko se obává migrace

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Česká republika se rozhodla vyjádřit Ukrajině solidaritu a ukázat, že v ní má svého spojence. To stejné zopakoval i předseda vlády ukrajinskému velvyslanci Jevhenu Perebyjnisovi.

Ruští vojáci už několik týdnů manévrují kolem hranic s Ukrajinou. Větší počet vojenských jednotek byl pozorován také v Donbasu a na Krymu, tedy na vzbouřených a okupovaných ukrajinských územích. Nedávno se k vojenským manévrům připojilo také ruské námořnictvo v Baltském moři.

Češi posílají munici

Zareagovala tak řada evropských zemí, včetně České republiky. Ministerstvo obrany navrhlo poslat na Ukrajinu dar, který by mohl podpořit její obranyschopnost. Jedná se o dělostřeleckou munici, která se používá pro houfnice typu DANA.

Výjimku na základě žádosti ministryně obrany Jany Černochové, která je potřeba při darování munice do zahraničí, nyní schválila vláda.

„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii. K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ vysvětlila dle ČT24 ministryně.

Premiér se sešel s ukrajinským velvyslancem

Postoj vlády k případnému konfliktu na Ukrajině dnes přednesl premiér Petr Fiala, který se sešel s ukrajinským velvyslancem. O své schůzce informoval na svém Facebooku.

„Sešel jsem se s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem, abychom společně probrali vztahy našich zemí a krizi na ukrajinsko-ruské hranici. Pana velvyslance jsem ujistil, že Česká republika stojí plně za Ukrajinou a odmítáme jakoukoliv formu ruské agrese proti jeho zemi,“ napsal na sociální síť Fiala.

Hrozí migrační vlna

Situaci na Ukrajině řeší velmi intenzivně také Slovensko a Polsko, a to především kvůli potenciální migrační krizi, která by mohla nastat jako důsledek války. Ta byla ale zřejmě zasáhla nejen tyto dva státy, ale prakticky celou Evropu.

„Opravdová válka na Ukrajině by uvrhla celou Evropu do krize. Náhlé objevení se tří až pěti milionů ukrajinských uprchlíků prchajících před ruskou invazí by bylo jen jedním z mnoha hlavních problémů, kterým by evropská společnost čelila,“ potvrdil dle Forbes.com ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Zdroj: ČT24, Facebook, Forbes

Autor: Markéta MladáSouvisející články