Biden varuje: Rusko může na Ukrajinu zaútočit kdykoli. Bude to pro něj mít ale katastrofální následky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Už 12 měsíců je Joe Biden ve funkci amerického prezidenta. U příležitosti oslavy jednoho roku od zvolení do čela státu promluvil mimo jiné také o tom, jak vidí situaci na rusko-ukrajinských hranicích. Invaze Ruska na území Ukrajiny by podle jeho slov byla katastrofou, za kterou by Putin draze platil.

Přestože by podle Bidena doslova vpád Ruska do sousední země vyvolal masivní reakci, se kterou by se pak musela potýkat především Moskva, předpověděl, že k tomu dojde. Podle jeho slov se Putin nevyhne invazi, zároveň to ale pro něj samotného nedopadne ani trochu dobře.

V současné chvíli má Biden podle agentury AP vážné podezření, že se Putin chystá k nějakým dalším krokům ohledně Ukrajiny. Podle všeho by se ale nemělo jednat o konečné rozhodnutí, ale spíše o takové postrašení, o zásah ze strany Ruska, který i tak bude mít drastické důsledky.

Putin o válku nestojí

Americký prezident se nechal slyšet, že Putin nemá v plánu rozpoutat válku. Musel by se za napadení země zodpovídat a podle všeho si to prý dobře uvědomuje. „Záleží na tom, co udělá. Možná půjde jen o menší vpád, při kterém se my budeme dohadovat o tom, jak bychom měli na situaci reagovat,“ řekl Biden.

„Ale pokud by skutečně udělal to, čeho je se silami shromážděnými na hranicích schopen, pokud napadne Ukrajinu naplno, bude to pro Rusko katastrofa,“ dodal. Již v současné době je připraven ze strany USA soupis postihů, které by byly na Rusko v takovém případě uvaleny.

Podle agentury Reuters by Biden v případě invaze Ruska na Ukrajinu omezil přístup země do mezinárodního bankovního systému. Podnikl by ale i další politické a ekonomické kroky, kterými by rozpoutal v Rusku podle svého vyjádření doslova peklo.

V některých ohledech je ochoten ustoupit

Joe Biden dodal, že mimo kritiky Ruska je samozřejmě schopen dělat i spravedlivé ústupky a ve dvou konkrétních případech dokázal, že se v lecčem přikloní také na Putinovu stranu. Konkrétně se jednalo o otázku možného vstupu Ukrajiny do NATO a rozmístění strategických zbraní Západem na ukrajinském území.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a podél hranic s Běloruskem desetitisíce vojáků. Celá řada západních zemí se obává, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu. Pokud by k něčemu takovému mělo dojít, Rusko by nejprve mělo své jednání zdůvodnit.

Podle USA by Rusko mohlo prakticky kdykoli zahájit útok. Se silami, které jsou na místě shromážděny, by to pro něj nebyl žádný problém, otázkou ale je, jak dobře si země uvědomuje, co by následovalo. Rusko prozatím popírá, že by jakýkoli útok plánovalo.

Zdroj: AP, Reuters

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články