Česká školní inspekce se na podzim zaměří na fyzickou zdatnost dětí. Provede hloubkové testování pomocí motorických sad

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Obezita
Zdroj: Shutterstock.com / Superstar

Česká školní inspekce ve středu informovala veřejnost, že ve spolupráci s dalšími institucemi provede v měsících říjen a listopad testování tělesné zdatnosti žáků 3. a 7. ročníků základních škol a 2. ročníků středních škol. Podobné testování proběhlo na školách naposledy před 30 lety. Cílem je pomocí sady motorických testů nejen zjistit tělesnou zdatnost českých dětí, ale také zmapovat podmínky pro pohybové aktivity žáků na školách.

Pohybová zdatnost českých dětí je dlouhodobý problém, který se navíc zhoršil kvůli téměř dvouletým výpadkům kroužků během pandemie onemocnění covid-19.

Testování se provede skoro ve všech školách

Česká školní inspekce má v plánu provést šetření asi v 6 000 základních a středních škol. Jedná se tedy v podstatě skoro o všechny v České republice. Testování se tak dotkne přibližně 250 tisíc žáků.

„Po návratu dětí do škol se proto inspekce rozhodla věnovat tématu pohybu dětí více a v uplynulém školním roce začala připravovat průzkum toho, jak zdatní po tělesné stránce jsou,“ vysvětlil dle Novinek důvody chystaného testování náměstek Ondřeje Andryse.

Výstupem testování bude zpráva pojednávající o podpoře pohybových aktivit a rozvoji pohybových dovedností žáků. Jednotlivé školy získají lepší přehled o dovednosti svých žáků a budou mít možnost provést podobné testování v rámci školy u kteréhokoliv dalšího ročníku.

Důvodem tohoto testování jsou mimo jiné také statistiky, které dlouhodobě upozorňují na skutečnost, že se české děti málo hýbou a velká část z nich trpí nadváhou nebo obezitou.

Ve výsledcích výzkumu z roku 2019 byl sice zaznamenán posun ve stravování, kdy se zjistilo, že děti a dospívající jí méně sladkostí a zařazují více ovoce a zeleniny, ale také z něj vyplynulo, že nadváhou trpí zhruba pětina dětí ve věku mezi 11 až 15 lety.

Motorická sada testů

Metodiku pro vytvoření sady testů vytvořilo pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy VICTORIA Vysokoškolské sportovní centrum ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Při jejím sestavování bylo nutné nejprve vybrat cílové ročníky a následně vhodné testy. Nakonec byly zvoleny již zmíněné ročníky a pro ně pak sada čtyř motorických testů. Sady budou uzpůsobeny jednotlivým věkovým kategoriím.

Žáci 3. a 7. ročníků základních škol (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) budou mít v sadě skok daleký z místa, leh-sed, běh 4×10 metrů a vytrvalostní člunkový běh.

Žáci 2. ročníku středních škol pak budou mít skok daleký, leh-sed, shyb (dívky pak výdrž ve shybu) a vytrvalostní člunkový běh, píše se ve zprávě ČŠI.

„Vlastní testování tělesné zdatnosti žáků bude realizováno v průběhu dvou hodin tělesné výchovy a provádět ho budou přímo příslušní učitelé (tohoto předmětu). Dlouhodobým cílem je nabídnout učitelům tento nástroj k běžnému využití kdykoli podle jejich potřeb,“ doplnil Andrys koncept testování.

Kompletní zprávu o chystaném testování naleznete na stránkách České školní inspekce.

Zdroj: Česká školní inspekce, Novinky, Zdravá generace

Autor: Soňa Jiroutová



Související články