České předsednictví v Radě Evropské unie se blíží a Praha připravila pestrý doprovodný program

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
ceska republika evropska unie
Zdroj: Profimedia

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se blíží a Praha se po celou jeho dobu stane symbolicky hlavním městem Evropy. Hlavní město proto připravilo mnoho programů a akcí s mottem „Praha žije Evropou“. První akce v hlavním městě začnou již 24. června a primátor Zdeněk Hřib slibuje pestrý program plný besed či tanečních vystoupení. Při této příležitosti představil i novou podobu tramvaje.

„Během českého předsednictví v Radě EU bude Praha v centru dění a stane se doslova hlavním městem Evropy. Proto hlavní město připravilo k příležitosti slavnostního zahájení předsednictví celou sérii událostí. Od pátku Prahu pohltí festival Praha žije Evropu, na který zvu všechny Pražany i návštěvníky města,“ uvedl Hřib ve svém projevu.

Program akcí

Akce začaly 24. června a hned na počátku se obyvatelé Prahy mohli těšit na tanečně-hudební průvody. Těchto průvodů bude několik a proběhnou ve dnech 24., 25., 30. června a 1. července. Průvod povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí a součástí budou členské vlajky zemí EU a Prahy.

U Rudolfina se pak návštěvníci mohou těšit od pátku 24. do neděle 26. června na multižánrový happening Praha, srdce Evropy s besedami na téma EU. Program bude doprovázen unikátním vystoupením akrobatek zavěšených pod heliovým balonem.

V pátek 24. června na Mariánském náměstí proběhlo symbolické předání předsednictví od náměstka starostky Paříže pražskému primátorovi. Náměstí se pak promění v letní kino, ve kterém se budou promítat české, švédské a francouzské filmy.

„Program v Centru architektury a městského plánování (CAMP) se zaměří na tři metropole, které si předsednictví předávají. Během tří odlehčených diskuzí budeme hledat, kde se Praha může inspirovat, a kde naopak může naše hlavní město inspirovat v zahraničí. Na každou diskuzi poté naváže letní kino,“ uvedl vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.

Na Mariánském a Staroměstském náměstí se mohou návštěvníci ve dnech 30. června a 1. července těšit na akci Výprava za lvím srdcem. Během akce se na těchto náměstích objeví monumentální loutka českého lva a „létající“ sokolové.

Podrobný program naleznete na stránkách Praha žije Evropou.

Nová tramvaj jako symbol předsednictví

„Dalším ze symbolů předsednictví bude tramvaj. Její návrh vznikl po oslovení pražských škol, aby se přihlásily do soutěže. Výsledná podoba měla odrážet priority českého předsednictví a jmenuje se Věda a zdravotnictví. Její autorkou je Aneta Bromovská ze školy Michael,“ uvedl ve svém projevu Hřib.

Tramvaj bude v Praze jezdit jeden rok a byla Dopravním podnikem hl. m. Prahy poskytnuta zdarma, polep vyšel na 150 000 korun.

„Těší nás, že můžeme na jedné z našich tramvají propagovat světové úspěchy české vědy a zdravotnictví ve spojitosti s předsednictvím ČR v Radě EU. Do konce tohoto týdne budeme tramvaj s tímto polepem vypravovat z vozovny Pankrác na spoje linky 17. Od pondělí se tramvaj vrátí do své domovské vozovny Vokovice, odkud ji budeme vypravovat nejčastěji na linku 22, což je jedna z páteřních a nejdelších tramvajových linek v Praze,“ uvedl k provozu tramvaje zástupce dopravního ředitele DPP a vedoucí odboru Organizace provozu DPP Jiří Vodrážka.

„Navíc jezdí centrem a kolem nejnavštěvovanějších pražských památek, takže si speciálního polepu za celý rok všimnou, troufám si říci, miliony cestujících nebo návštěvníků hlavního města,“ doplnil Vodrážka.

Předsednictví v Radě Evropské unie bude již druhým předsednictvím Česka a bude trvat od 1. července do 31. prosince 2022.

Zdroj: Praha, Praha žije Evropou, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články