Českou republikou otřásá před předsednictvím v Radě EU politický skandál, píší zahraniční média

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr hlubucek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Aféra okolo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, který odstoupil ze svých funkcí kvůli trestnému činu spojenému s dopravním podnikem, neponechala chladnými ani zahraniční média. O České republice se totiž s nastávajícím předsednictvím v Radě EU hodně mluví, teď ale ne úplně v dobrém.

Petr Hlubuček a dalších 10 osob bylo během policejní razie zadrženo a obviněno za účast ve zločinecké skupině páchající podvody spojené s pražským dopravním podnikem. Člen hnutí STAN se nakonec rozhodl na žádost ostatních politiků odstoupit ze všech svých funkcí.

Tím to ale nekončí, například podle Babiše a Okamury by měl odstoupit i ministr vnitra Vít Rakušan. Celkově nyní řada politiků kritizuje celé hnutí STAN i českou vládu, protože je Hlubučkovo selhání z velké části podle nich i její vina. A bouře v politice se projevuje už i v zahraničních médiích.

V nevhodný čas

Česká politika se dva týdny před zahájením předsednictví v Radě EU otřásá. Taková slova o nás padají a rozhodně nedělají naší zemi před tak důležitým okamžikem dobrou pověst. „Nepokoje v české vládě, které vyvolala korupční aféra okolo dopravních podniků, jsou skandální,“ napsal například web Expats.

„Ještě nedávno se dalo očekávat, že vnese Česká republika v dalším období do EU pozitivní novinky. Po víkendu ale není jasné vůbec nic, aféra okolo dopravních podniků otřásla nejen tamními lidmi, ale v souvislosti s předsednictvím v Radě EU celým světem,“ píše EU Observe.

Česká republika si ve světě udělala touto aférou velmi špatný obraz, a to i přesto, že ještě před pár dny vláda tvrdila, že bude v rámci předsednictví v Radě EU usilovat o to, aby byly země společně silnější a aby sílu dokázaly využít ve prospěch těch, kteří ji potřebují.

Odstoupil i nevinný

Ministr financí Petr Gazdík se rozhodl na základě aféry odstoupit ze své funkce a to i přesto, že on sám v ní téměř nijak nefiguruje. Stýkal se ale s obviněným podnikatelem Michalem Redlem a nechce údajně vnášet špatné světlo na hnutí STAN.

Ačkoli trvá na tom, že se dalším vyšetřováním projeví jeho nevina, rozhodl se podat demisi. Ve světě se ale i v souvislosti s tím naopak o české vládě ještě více pochybuje. Je tak otázkou, zda udělal vůči předsednictví v Radě EU pozitivní krok.

V současné době je Česká republika velmi diskutovaným státem, svět od ní totiž něco očekává a jakýkoli politický skandál je teď vnímán jako celosvětová věc. Je jasné, že aféru dále sledují nejen česká média.

Zdroj: ExpatsEU Observe, iDNES, E15, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články