Vláda představila logo a motto k předsednictví Česka v Radě EU. Ukázala také video s chybnou historickou informací

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska republika evropska unie
Zdroj: Profimedia

Letos 1. července začíná české předsednictví v Radě Evropské unie. Vláda Petra Fialy představila program, ve kterém jsou za prioritu označovány především věci související s válkou na Ukrajině. Jde o zvládnutí uprchlické krize ve světě,  obnova poválečné Ukrajiny, ale také zvládnutí energetické bezpečnosti a posílení obranných kapacit.

„Ruská invaze na Ukrajinu otřásla mnoha našimi jistotami, oslabila a odhalila slabiny bezpečnostní architektury v Evropě, kterou budeme muset nově uchopit, a hlavně aktivně, nikoli jenom jako pozorovatelé spoléhající na ostatní, rozvíjet,“ řekl na tiskové konferenci Fiala.

„Spolu s našimi evropskými partnery budeme během šesti měsíců v čele Evropské unie usilovat o to, abychom byli společně silnější a abychom tuto naši sílu dokázali využít ve prospěch těch, kteří ji potřebují,“ dodal.

Kromě základního programu vláda představila také logo, které se skládá z 27 barevných kompasových střelek. „Naše vizuální identita vychází z předsednictví v roce 2009, vyobrazuje růžici dvaceti sedmi prvků symbolizujících jednotlivé členské státy, přičemž každý prvek odráží barvy konkrétní země,“ popsala logo Jana Kotalíková, vedoucí Úřadu vlády.

Historicky nepřesný klip

Kromě loga, motta a základního programu předsednictví představila vláda ve středu večer také slavnostní video. V tom je však historická nepřesnost. Začátek druhé světové války je tu datován rokem 1938. To je podle některých historiků jednoznačná chyba.

V české verzi klipu stojí „1938 začátek druhé světové války“ v té zahraniční pak nápis „1938 World War II Erupts In Europe“. Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka je to špatně. „V obou případech je to chyba. Jednoznačně se oficiálně uvádí začátek druhé světové války 1. září 1939,“ řekl pro iDNES.

Po upozornění přímo během konference však nikdo z přítomných politiků nereagoval a nedal tak najevo, zda se jedná o chybu, nebo jen o špatnou formulaci slov. Někteří totiž mají za to, že válka pro Československo skutečně v roce 1938 začala.

„Pro Československo byla rozhodující už mnichovská dohoda v roce 1938 a následné obsazení pohraničí, což bylo příčinou druhé světové války, takový předvečer jejího začátku,“ sdělil iDNES ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Podle historika Tomáše Malínka z Ústavu pro studium totalitních režimů však nejde o jedinou chybu, která se ve videu objevila. „Podobně nepřesná je totiž i datace vzniku Evropské unie (EU) v anglické verzi klipu. V roce 1958 nevznikla EU, nýbrž Evropské hospodářské společenství (EHS). EU existuje teprve od roku 1993 a je mnohem vyšším stupněm evropské integrace, než bylo svého času EHS,“ uvedl Malínek pro Přehledně24.

Rusko musí pochopit svou chybu

V rámci představení programu předsednictví Fiala mluvil výrazně právě o válce, konkrétně o té, co v současné době probíhá na Ukrajině. Řekl, že Putinovi jeho činy zatím nepřinesly žádné ovoce a on by měl pochopit svou chybu. I o to bude Česko v Radě EU usilovat.

„Rusko ztrácí víc vojensky, politicky, o etickém a morálním odsouzení z celého světa nemusím ani mluvit. To je jediná šance, že Putin té akce nechá a Ukrajina bude svobodná. Pak bude velkým úkolem poválečná obnova, protože ty škody jsou obrovské,“ řekl český premiér.

Předsednictví České republiky bude zahájeno zasedáním vlády a Evropské komise v Litomyšli 1. července. Hlavní summit by se poté měl konat na Pražském hradě. Zatím však není znám termín ani podoba setkání.

Zdroj: Vláda České republiky, Česká televize, iDNES, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články