Volodymyr Zelenskyj promluvil k českým politikům. Citoval Havla, děkoval a apeloval na přijetí dalších sankcí proti Rusku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k českým poslancům a senátorům. Kromě poděkování za dosavadní podporu, kterou naše země Ukrajině ve válce poskytla, apeloval také na to, abychom s pomocí nepřestali. Zároveň také varoval před velkými ruskými ambicemi.

Během proslovu k českým politikům byl po celou dobu Zelenskyj odhodlaný a velmi vážný. Bylo na něm vidět, že svá slova rozhodně nebere na lehkou váhu. Nebál se na jednu stranu vyzdvihnout odvahu Ukrajinců, na tu druhou ale zároveň přiznal, že bez pomoci by to jeho země nezvládla.

Před jeho proslovem měli projev také čeští političtí zástupci. Vystoupili předsedové obou parlamentních komor a premiér České republiky. V blízké době budou zákonodárci jednat i o tom, zda schválí usnesení odsuzující ruskou válečnou agresi a podporující územní celistvost Ukrajiny.

Odkazy na minulost

Celý proslov byl v přímém přenosu vysílán z Kyjeva. Prezident Ukrajiny začal velmi odhodlaně a vzkázal Čechům několik silných slov. „Jsme s vámi, buďte s námi!“ řekl s odkazem na minulost. K té se mimo jiné političtí zástupci vrací v projevech souvisejících s válkou velmi často.

„Ruský vpád na Ukrajinu je pouze prvním krokem, aby si země otevřela cestu k dalším státům. Otevřeně o tom hovoří nejenom ruští propagandisté, ale i vysocí státní úředníci,“ řekl Volodymyr Zelenskyj. O tom, že by přenechal část území Ukrajiny Rusku, nechce ani slyšet.

Již v minulosti řekl, že by se tím nic nevyřešilo. „Ten, kdo chce uchvátit vše, se nikdy nezastaví,“ řekl tentokrát. „Čelíme tyranii, která se nehodlá zastavit na území Ukrajiny, cílem jsou všichni, kteří žijí svobodný život,“ dodal s vážným výrazem.

Ukrajina do EU

Zelenskyj ve svém proslovu zmínil i jedno z témat, o kterém se mluví už od začátku ruské invaze. Tím je vstup Ukrajiny do Evropské unie, se kterým řada zemí nemá problém, některé ale nesouhlasí. Podle jeho slov je ale už řešení této možnosti velkým krokem.

„Udělit Ukrajině status kandidáta znamená dokázat, že evropské společenství je skutečné, evropské hodnoty fungují a nejsou jen prázdnými slovy v několika dokumentech,“ řekl s nadějí v hlase. V souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě EU také apeloval na přijetí dalších sankcí proti Rusku.

„Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Často v dějinách Evropy tato slova naplněna nebyla, ale nyní na Ukrajině můžeme zajistit naplnění těchto slov,“ citoval nakonec Václava Havla. Celý proslov zakončil velkým poděkováním.

Zdroj: Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články