Česko bude opravovat ukrajinskou vojenskou techniku. Zelenskyj žádá o další pomoc, válka prý mohla dávno skončit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo obrany tento týden oznámilo, že české firmy budou opravovat poškozenou ukrajinskou bojovou techniku. První kontrakt, kterým bude oprava tanků T-64, zajistí společnosti skupiny Czechoslovak Group. V budoucnu se předpokládá, že se opravy rozšíří na obrněná vozidla a zapojí se do nich více českých firem.

„Česká republika byla první partnerskou zemí, kterou ukrajinská strana oficiálně oslovila s požadavkem na vzájemnou spolupráci českých a ukrajinských firem při opravách pozemní techniky, kterou je nutné zprovoznit, či která byla poničena v bojích,“ píše se na webu Ministerstva obrany České republiky.

Podle ministryně obrany Jany Černochové si drobná poškození opraví sami Ukrajinci. „Česká pomoc spočívá ve využití kapacit českých společností obranného průmyslu na rozsáhlejší práce včetně generálních oprav a zprovoznění dlouhodobě skladované techniky,“ doplňuje ministerstvo.

Česko pomáhá ve vojenské oblasti ve velkém

Jak připomíná web České televize, Česká republika pomáhá Ukrajině ve vojenské oblasti už delší dobu. Již dříve poslala naše země na Ukrajinu zbrojní materiál za více než miliardu korun. Z bezpečnostních důvodů není konkretizováno, o jaké zbraně přesně šlo, podle iRozhlasu se ale mohlo jednat i o těžkou bojovou techniku.

V současné době pomáhá Česká republika s opravami tanků, jak ale doplňuje Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany, časem může přijít na řadu i další vojenská technika. „V budoucnu se můžou opravy rozšířit i na kolové obrněnce typových rodin BTR a BRDM a můžou se do nich zapojit i další společnosti,“ uvádí Zechmeisterová.

BTR je sovětské čtyřnápravové obojživelné obrněné vozidlo, BRDM je dvounápravový obrněný transportér, v obou případech se vyrábí vozidla v několika verzích. V současné době se používají v Rusku i na Ukrajině, k dispozici je má i několik dalších zemí, které byly kdysi napojeny na Sovětský svaz.

Zelenskyj žádá o další pomoc

Kromě České republiky pomáhají Ukrajině i další země. Ty se snaží dodávat vojenské vybavení, v některých případech však dochází k prodlevám, což podle Zelenského může stát život tisíce lidí. „Doufám, že partneři nakonec pochopí, že každý den je důležitý. Jakákoliv prodleva s pomocí Ukrajině vede k tomu, že okupanti dostanou příležitost zabít víc Ukrajinců,“ uvedl ve svém posledním videu.

Podle prezidenta Ukrajiny by mohla válka dávno skončit, pokud by země dávno dostala zbraně, které potřebuje a které má Západ k dispozici. „Nahnali proti Ukrajině skoro všechny a skoro všechno, co je schopné proti nám bojovat. V tomto střetu bojujeme před zraky světa proti armádě, která byla považována za druhou či třetí nejsilnější.“

„To, jak silně se drží naše ozbrojené síly, jak odvážně se brání celý náš národ, ukazuje, že ukrajinská armáda si ve světových žebříčcích dávno zaslouží umístění nad ruskou armádou,“ prohlásil Zelenskyj. Prezident Ukrajiny doufá, že vojenská pomoc z ostatních zemí nakonec přijde v takovém měřítku, aby bylo skutečně možné válku ukončit.

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky, Česká televize, iRozhlas, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články