Česko částečně prohrálo mezinárodní arbitráž s firmou Diag Human. Má zaplatit 15,5 miliardy korun, vláda rozhodla o odvolání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
krevni plazma
Zdroj: Shutterstock

Mezinárodní arbitráž s firmou Diag Human pro Českou republiku nedopadla dobře. Republika zčásti prohrála spor týkající se údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Teď bychom tak měli společnosti zaplatit 15,5 miliardy korun.

Firma původně vymáhala 52 miliard korun. I proti několikanásobně nižšímu finančnímu obnosu se ale Česko proti rozhodnutí odvolá, a prozatím tak nic platit nebude. O kauze informoval v tiskové zprávě web Hlídací pes.

Společnost Diag Human se pře s Českou republikou kvůli pokaženému obchodu s krevní plazmou už několik let. Z původního požadavku jí byla přiznána třetina, zbylých 36,5 miliardy korun rozhodčí tribunál se sídlem v Londýně zamítl.

Polovinu částky tvoří úroky

„Ministerstvo financí nález v rozsahu přes 330 stran pečlivě analyzovalo a s jednomyslným souhlasem vlády podává dnes návrh na zrušení nálezu k vrchnímu soudu v Londýně,“ uvedlo ministerstvo. Částka k zaplacení se skládá z 8,3 miliardy korun uznaných v roce 2008 a úroků, které činí 7,2 miliardy.

Podle Hlídacího psa byl nález odeslán oběma stranám sporu. „Potvrzuji. Nález byl stranám doručen dne 18. května. Částka odpovídá konečnému nálezu z roku 2008, denně roste o cca 1,3 mil. Kč,“ odpověděl na dotaz právník Jan Kalvoda. Ten firmu v České republice zastupuje.

Spor se celkově vede už od 90. let minulého století, v roce 2008 ale došlo k přiznání částky, kterou je třeba zaplatit. Ani tím ovšem celá situace neskončila a zdá se, že i nadále bude pokračovat. Vláda se opět rozhodla, že se Česká republika odvolá.

Česko porušilo dohodu o ochraně investic

Jelikož v roce 2008 Česká republika nesouhlasila s rozhodnutím zahraničního tribunálu, bylo v roce 2014 rozhodnuto, že nález postrádá právní účinky. V roce 2017 ale Diag Human zahájil proti ČR arbitráž na základě smlouvy o ochraně investic.

A tehdy udeřil do černého. Soudní tribunál totiž nyní uznal, že Česko skutečně porušilo dohodu o ochraně investic, a to dopisem tehdejšího ministra zdravotnictví z roku 1992. Podle všeho tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar varoval zahraniční podniky, že je firma nedůvěryhodná.

Na druhou stranu ale ve prospěch ČR rozhodci zamítli tvrzení Diag Human, že jsme se dopustili poškození investice firmy výzvou našeho ministerstva nemocnicím ke spolupráci pouze se zpracovateli krevní plazmy vzešlými z výběrových řízení. Případ je tak médii i nadále sledován.

Zdroj: Hlídací pes, Česká televize, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články