Česko demonstrovalo proti strachu. Občanům za podporu poděkovala i první dáma Ukrajiny

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
demonstrace proti strachu
Zdroj: Profimedia

Na Václavském náměstí se včera v odpoledních hodinách sešly desítky tisíc osob, které pod heslem Česko proti strachu chtěly ukázat, že Česká republika současnou krizovou situaci zvládne, pokud bude držet pospolu. Akce měla zároveň vyjádřit podporu Ukrajině.

Podle policie ČR se akce účastnily nižší desítky tisíc. Demonstranti se shromáždili v 16 hodin na Václavském náměstí. Jejich cílem bylo především upozornit na to, že Česko může krizi zvládnout, nesmí se ale oddat strachu.

„Chceme, aby si lidé odnesli naději, aby si odnesli pocit, že to zvládneme. Že když budeme držet pospolu, tak je to mnohem lepší, než když se mezi sebou budeme bít,“ řekla před akcí pro server Novinky mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

K účastníkům promluvila Zelenská

Účastníci demonstrace chtěli nejen poukázat na to, že strach k ničemu nevede, ale také podpořit Ukrajinu. Jejich laskavost jim oplatila manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Ta k davu lidí promluvila prostřednictvím videa.

Poděkovala za podporu a několikrát zopakovala, jak důležitá je v současné době Česká republika pro Ukrajinu. Mezi demonstranty se podle ČTK objevil i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Fotografii z místa na svém facebooku sdílel také další senátor Jiří Drahoš.

K akci se na svém twitteru vyjádřil i premiér Petr Fiala. „Na demonstraci proti strachu a nenávisti přišly na Václavské náměstí desetitisíce lidí. Je to výborná zpráva pro naši zemi. Lidem není lhostejné, kam bude směřovat naše společnost. Vážím si toho. O svobodu a demokracii musíme aktivně pečovat,“ uvedl.

K Čechům přímo na akci promluvil také prostřednictvím videa divadelník, hudebník a spisovatel Jiří Suchý. Ten uvedl, že i když my možná řešíme drahé energie, tak na Ukrajině umírají lidé. Je proto důležité se vzájemně podporovat a nemyslet jen na sebe.

Bezproblémový průběh i kvalitní organizace

„Na demonstraci jsem jela metrem, přičemž už v něm jsem zaznamenala větší množství lidí, kteří na Muzeu vystupovali. Při výstupu jsem byla trochu napnutá, ale když jsem uviděla zaplněné náměstí, mladší i starší ročníky, rodiny s dětmi, byla jsem tak trochu hrdá a šťastná, že jsou i slušní lidé, kterým ty předchozí nedávno svolané demonstrace vadí,“ sdělila své pocity z akce paní Bohdana, která navštívila už několikátou demonstraci organizovanou Milionem chvilek.

„U zdravice pana Suchého jsem si uvědomila, že i takovým lidem, kteří už by mohli jen vzpomínat a odpočívat, záleží na budoucnosti. Následně se k současné situaci vyjadřovali zástupci Milionu chvilek a také původní zakladatel Mikuláš Minář. Ti mluvili srozumitelně a výstižně,“ pokračuje Bohdana, která pracuje ve státní správě.

Demonstrace podle ní proběhla v klidu a byla dobře zorganizovaná. „Organizačně mi demonstrace připadala dobře připravená. Pořadatelů a příslušníků policie tam bylo všude dost. Viděla jsem i záchranky a antikonfliktní týmy. Koridor pro pěší byl sice na horní polovině náměstí oddělený od lidí, ale i přesto bylo náročné mezi lidmi projít. Ale když například nemohla projet tramvaj Vodičkovou ulicí, hlásilo se to včas z pódia, takže z hlediska dopravy jsem nezaznamenala, že by ji demonstrace nějak omezila,“ doplnila Bohdana žijící v Praze.

Skutečné příběhy

Po projevu Oleny Zelenské představila svůj příběh Ukrajinka Katarina z Doněcku, která je od roku 2014 již osm let na útěku a od té doby nebyla doma, uvádí ČTK. Ta poděkovala za pomoc a za azyl a zdůraznila, že zvláště v současné chvíli je podobné přátelství zemí velmi potřebné.

K pódiu, na kterém organizátoři vedli svůj projev, byl po celou dobu přidělán plakát srovnávající Putina s Hitlerem.

„Je na čase ukázat, že jsme solidární s napadenou Ukrajinou. Že si demokratické hodnoty, které jsme si před více než třiceti lety vybojovali, vzít nenecháme. Že se nenecháme zastrašit,“ uvedli zástupci spolku Milion chvilek. Zhruba dvouhodinovou demonstraci nakonec zakončila česká, slovenská a ukrajinská hymna.

Zdroj: Novinky, ČTK, Twitter, Milion chvilek, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články