Milion chvilek reaguje na páteční demonstraci. Chystá vlastní setkání, na kterém promluví i manželka prezidenta Zelenského

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zelenska Olena
Zdroj: Oleh Dubyna / Shutterstock

V pátek uspořádala iniciativa Česko na 1. místě na Václavském náměstí demonstraci, na které se sešlo několik desítek tisíc lidí požadujících především demisi vlády. V reakci na tento typ demonstrací oznámila iniciativa Milion chvilek pro demokracii své vlastní shromáždění, které se uskuteční už dnes. Promluvit by na něm měla i Olena Zelenská.

Iniciativa Česko na 1. místě pod vedením organizátora Ladislava Vrabela uspořádala za poslední dva měsíce už tři protivládní demonstrace. U příležitosti oslav svátku Dne vzniku samostatného československého státu se sešli protestující na Václavském náměstí.

Demise vlády i dialog s Ruskem

Většina lidí tam přišla vyjádřit nesouhlas se současnou vládou Petra Fialy. Na transparentech se tak objevovaly především výzvy k její demisi.

Organizátoři a lidé na pódiu také vyzývali vládu, aby přestala podporovat Ukrajinu a nezatahovala Českou republiku do války. Vrabel se netají ani tím, že by byl rád, kdyby se opětovně domluvily dodávky plynu z Ruska.

Právě proti tomuto postoji dlouhodobě vystupuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Jak jsme nedávno psali zde, podle Milionu chvilek organizátoři demonstrací Česko na 1. místě nenabízejí na současnou náročnou situaci obyvatel republiky žádné řešení a jen je posouvají stále blíže k Rusku.

Milion chvilek proti nenávisti a strachu

I z tohoto důvodu se organizace rozhodla uspořádat svou vlastní demonstraci. Podle jejich webových stránek se uskuteční akce ČESKO PROTI STRACHU: Společně na Václavák 30. října v 16:00 na Václavském náměstí.

Svolaným setkáním se chtějí postavit proti strachu a nenávisti. „Válka na Ukrajině, energetická krize, inflace… Mezi lidmi se šíří pochopitelné obavy. V náručí proruských obchodníků se strachem, kteří na náměstích radikalizují společnost, ale řešení a klid nenajdeme,“ stojí na stránkách iniciativy.

Na facebookovou událost vytvořenou k této příležitosti, zareagovalo přes 13 tisíc lidí, přičemž 4,6 tisíc jich přislíbilo účast. Na pódiu by se měla objevit celá řada hostů, například režisér Jan Hřebejk, dokumentaristka Helena Třeštíková či kněz Tomáš Halík.

Poselství přednese i Zelenská

Milion chvilek na sociálních sítích navíc prozradilo, že na nedělní demonstraci promluví také ukrajinská první dáma Olena Zelenská.

„Jsme velmi hrdí na to, že po slovech Volodymyra Zelenského z březnového shromáždění na podporu Ukrajiny, si Václavák bude moci vyslechnout i poselství, které nám z okupované Ukrajiny posílá Olena Zelenská,“ uvádí iniciativa na svém facebooku.

Právě její manžel, prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, obdržel v pátek od Miloše Zemana Řád bílého lva za odvahu a statečnost. Řád za něj přebral chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj.

Zdroj: Milion chvilek, Facebook, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články