Milion chvilek pro demokracii nesouhlasí s demonstracemi Česko na 1. místě. Útočí na demokratické principy, kritizují organizátory

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
demonstrace
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Organizace Milion chvilek pro demokracii kritizuje demonstrace za Česko na 1. místě, které se u nás už dvakrát odehrály. Podle slov organizace pořadatelé těchto demonstrací vystupují proti demokratickým principům. Milion chvilek se proto rozhodl uspořádat demonstraci vlastní, ve které naopak za demokracii hodlá bojovat.

Demonstrace Česko na 1. místě, u nás proběhla poprvé začátkem září, kdy se jí zúčastnilo přibližně 70 000 osob. Odpůrci vlády se sešli na Václavském náměstí a kromě kritiky současného kabinetu požadovali také odstoupení premiéra Petra Fialy.

Ten velmi neopatrně označil demonstranty za proruské aktivisty. Naopak ministr vnitra Vít Rakušan už po první demonstraci upozornil, že by měla být brána velmi vážně.

„Obavy lidí, kteří přišli na Václavák, beru vážně. Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme,“ napsal na twitteru. „Nesmíme ho dopustit. Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu,“ dodal.

Podruhé se demonstrace odehrála po čtyřech týdnech. Pořadatelé Jiří Havel a jeho kolega Ladislav Vrábel na ní upozornili, že se 10. října chystají na schůzku s prezidentem, kterého chtějí požádat o odvolání současné vlády Petra Fialy a o vyhlášení předčasných voleb, píše iDNES.

Útočí na demokratické principy

Podle organizace Milion chvilek pro demokracii útočí Havel a Vrábel opakovaně na demokratické principy. Podle zástupců společnosti nenabízí projekt Česko na prvním místě žádné řešení ke zlepšení situace v ČR, a naopak nás vrhá do náruče ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Zástupci projektu Česká republika na 1. místě dnes předali petici s požadavkem na odvolání vlády prezidentu Zemanovi. Požadavky prorusky orientovaných organizátorů Ladislava Vrabela a Jiřího Havla ale nejsou řešením pro současnou krizi a nejsou ani v souladu s ústavou,“ uvádí organizace na svém facebooku.

Demonstrace Česko proti strachu

Milion chvilek se v reakci na demonstraci, se kterou nesouhlasí, rozhodl svolat na Václavské náměstí vlastní protest s názvem Česko proti strachu.

„Pojďme si společně říct: ‚ZVLÁDNEME TO!‘ Pojďme společně čelit strachu a přenést do společnosti vědomí, že se postavíme za demokracii, za Ukrajinu a krizi překonáme. Pojďme načerpat pozitivní energii a naději,“ vybízí facebooková událost naplánovaná na 30. října.

„Válka na Ukrajině, energetická krize, inflace… Mezi lidmi se šíří pochopitelné obavy. V náručí proruských obchodníků se strachem, kteří na náměstích radikalizují společnost, ale řešení a klid nenajdeme,“ kritizuje dále příspěvek.

Milion chvilek pro demokracii chce svou akcí vnést mezi české občany naději. Ukázat jim, že existuje řada cest, jak se vyrovnat s krizí, a že kritika vlády není to jediné, co nám v těžkých dobách zbývá. „ZVLÁDNEME TO!“ uvádí organizátoři na závěr pozitivně.

Zdroj: Přehledně24, Facebook, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články