V Praze se podruhé demonstrovalo za Česko na 1. místě. Okamura svolal vlastní protest v Ostravě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
protivladni demonstrace
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Od první demonstrace uběhly čtyři týdny a její pořadatelé už svolali další. Včera proběhla v Praze akce pod názvem Česká republika na 1. místě už podruhé. Demonstrací se účastníci pokoušeli vyjádřit svůj nesouhlas se současnou vládou.

„Chceme o 180 stupňů otočit politický směr v naší zemi. Této změny chceme dosáhnout nenásilnou cestou,“ uvedl podle serveru Novinky jeden z organizátorů akce Jiří Havel. Jeho kolega Ladislav Vrábel pak dodal, že současná vláda by měla podat demisi.

Akce začala zhruba ve 14 hodin na Václavském náměstí. Na začátku demonstrace zazněla česká hymna, se kterou vystoupil zpěvák Tomáš Ortel. Kromě Prahy se protestovalo také v Ostravě, kde protesty svolalo hnutí SPD Tomia Okamury.

„Vyzýváme vládu Petra Fialy, aby zastavila zdražování. Nechceme válku a chceme mír,“ řekl Okamura, který dlouhodobě proti současné vládě vystupuje stejně jako Andrej Babiš a jeho opoziční hnutí ANO. Svůj projev z demonstrace pak sdílel Okamura na facebooku.

Chtějí vyhlášení předčasných voleb

Organizátoři pražské demonstrace podle iDNES upozornili, že se 10. října chystají na schůzku s prezidentem, kterého chtějí požádat o odvolání současné vlády Petra Fialy a o vyhlášení předčasných voleb. Na 28. října je pak svolán další veřejný protest na Václavské náměstí.

Podle CNN Prima NEWS se mezi řečníky demonstrace tentokrát objevili děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík, bývalý šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek, poslanec SPD Jaroslav Foldyna, šéfka komunistů Kateřina Konečná nebo šéfka Trikolory Zuzana Majerová.

Nenechte se zneužít manipulátory

O první demonstraci ze začátku září prohlásil premiér Petr Fiala, že byla vedena proruskými aktivisty. „Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá,“ řekl tehdy.

Někteří politici s jeho slovy souhlasili, upozornili ale, že s výrazy by měl premiér zacházet opatrněji, protože všech 70 tisíc účastníků rozhodně nepatří k proruským aktivistům. Ministr vnitra Vít Rakušan na twitteru uvedl, že situaci bere vláda velmi vážně.

Ten se vyjádřil na stejné sociální síti i k tomuto druhém protestu, tentokrát ale svá slova poněkud obměnil. „Lidé by se neměli nechat zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení,“ uvedl.

Policie České republiky informovala, že akce se tentokrát zúčastnilo méně lidí než poprvé, přesto jich ale byly desítky tisíc.

Na twitteru pak sdílela záběry z akce a podotkla, že protest proběhl v poklidu. Protestovalo se dále v Brně, kde se sešlo asi 1500 lidí, v Plzni, kde byla účast asi 2000 lidí, a v Liberci, kde přišlo demonstrovat asi 500 účastníků. Zhruba stovka demonstrantů se sešla v Olomouci, píše ČTK.

Zdroj: Novinky, iDNES, CNN Prima NEWS, ČTK, Facebook, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články