Reakce na demonstraci: Rakušan chce být opatrný, Fiala nazval 70 000 osob proruskými aktivisty. Jeho slova podpořily i kulturní osobnosti

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

V sobotu 3. září proběhla na Václavském náměstí v Praze demonstrace, na které zhruba 70 000 osob protestovalo proti současné vládě. Premiér Petr Fiala v souvislosti s tím prohlásil, že šlo o akci proruských aktivistů, jeho výrok se ale s úspěchem příliš nesetkal. Demonstraci později komentovaly i další významné osobnosti.

„Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá. Interpretace událostí, které jsem já měl možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, jaké jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ řekl médiím k demonstraci premiér České republiky.

Jeho výrok podle hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby ale byl velmi nešťastný. Svému stranickému kolegovi podle iDNES vzkázal, že na demonstraci se sice mohli podílet i proruští aktivisté, rozhodně jich ale nebylo 70 000. Vláda by podle Kuby neměla podceňovat jednání obyvatel a spíše než provokaci by měla ukázat, že se snaží něco se situací udělat.

Ke slovům Fialy o tom, že na akci se podíleli právě proruští aktivisté, v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS uvedl:  „To bezesporu může být fakt, ale bylo by velmi nešťastné tím tu debatu ukončit.“

„Úkolem této vlády je dát jasně najevo lidem, že je tou situací provedeme, to patří k demokracii, vláda má za to odpovědnost,“ citují jeho slova Novinky.

Rakušan: Situaci bereme vážně

Kromě Fialy se k demonstraci vyjádřila i celá řada dalších zástupců kabinetu ČR, mimo jiné i ministr vnitra Vít Rakušan. Ten upozornil, že je třeba brát situaci velmi vážně. „Obavy lidí, kteří přišli na Václavák, beru vážně. Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme,“ napsal na twitteru.

„Nesmíme ho dopustit. Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku,v tom se s řečníky neshodnu,“ doplnil s tím, že i podle něj se demonstrace účastnila výrazná část proruských aktivistů.

Na sociální síti se vyjádřil k protestu i Ivan Bartoš za Piráty.

„Ano, Kreml a extremisté využívají současné složité situace, nejisté doby k rozeštvávání společnosti a na včerejší demonstraci jich bylo mezi pořadateli mnoho. Ale rozhodně je i řada zcela obyčejných lidí, rodin, živnostníků, kterým je úzko při výhledu na další měsíce,“ uvedl.

Názory slavných

Mimo politické zástupce celou situaci sledovaly samozřejmě i české celebrity. Například herec Jan Hrušínský a filmový režisér Jan Hřebejk měli k dění co říci. Hřebejk je silně proti Rusku a proti dovozu plynu z agresivní země. Když mu však fanoušci na twitteru vyčetli, že během natáčení Pelíšků s plynem z Ruska neměl problémy, ohradil se a rozhodně nehledal výrazy ve slušném slovníku.

„Mně vadí válka z Ruska. Vývoz násilí a bídy z Ruska. Kdo tomu tleská a fandí, nebo oběti označuje za viníky, je podle mého opovrženíhodný z**d a potenciální nebezpečí pro svobodu a demokracii,“ napsal. „Já mám také strach ze zvyšujících se energií, obavy o práci,.. Ale nikdy nepůjdu tleskat komunistům, fašistům a kolaborantům s Ruskem,“ dodal.

„Kdyby tahle parta magorů podobně demonstrovala proti čemukoliv v jejich milované Moskvě, Putinova policie by je zmlátila do bezvědomí, nacpala do autobusů a odvlekla bůhví kam,“ napsal zase na facebooku Jan Hrušínský a přidal několik fotek z demonstrace. „Muže nejspíš do války, ženy do sběrných táborů, děti na převychování,“ dodal.

Oba umělci za svá slova získali pozitivní i kritické reakce od svých sledujících. Hřebejk na ně v mnoha případech vzápětí reagoval. Hrušínský pak sdílel k demonstraci ještě další příspěvky.

Právě Jan Hrušínský se k aktuálnímu politickému dění vyjadřuje poměrně často. Nedávno například na svém facebooku sdílel kritický příspěvek týkající se zásahů policie na mítincích Andreje Babiše.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Twitter, Facebook, iDNES, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články