Ministr Válek se vyjádřil k podzimní vlně a případným rouškám. Chystá také jednání ministrů týkající se nákupu vakcín

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vlastimil Valek
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připustil, že za určité situace by bylo nutné opět zavést roušky. Jaká je nyní situace kolem onemocnění covid-19? A jak se Česká republika připravuje na podzimní vlnu?

Ačkoliv stále ještě neskončila letní vlna, která s sebou přinesla vyšší nárůst nakažených, již nyní je třeba začít řešit, jaká bude situace na podzim.

Aktuální situace v České republice

Ministerstvo zdravotnictví shrnulo současnou vlnu onemocnění v tiskové zprávě, ve které vysvětlilo i jednotlivé sledované indikátory. Občané si na stránkách ministerstva mohou najít denní přírůstky celorepublikově i v rámci okresů a krajů. Dále zde ministerstvo pravidelně uvádí počet provedených testů a hospitalizací.

Průměrný denní počet nových případů byl za minulý týden 1 562 případů, jedná se tedy o pokles oproti minulým týdnům. S tím, jak se blíží podzim, se však počítá, že čísla budou opět narůstat.

Ministr se tak vyjádřil k návratu striktních opatření včetně nošení roušek a respirátorů.

„Myslím, že pokud se nám podaří naočkovat rizikovou populaci a budeme mít k dispozici poslední typy vakcín a bude dostatek antivirotik, tak je tohle riziko nulové. Hrozí to, pokud virus zmutuje nepředvídatelným způsobem a jeho virulence bude vysoká, jako je dnes, pak je to katastrofa, která nemá medicínské řešení,“ sdělil Válek v pořadu Ptám se já s tím, že kdo se chce chránit, může nosit roušky dobrovolně.

Dále Válek zmínil, že antivirový přípravek Paxlovid bude pro občany dostupný a nyní se pracuje na tom, aby jej měla k dispozici každá okresní nemocnice.

„Koronavirus a ta nemoc jen tak nezmizí, je rezistentní a mutuje,“ upozornil ministr. Uvedl také, že jedinou účinnou ochranou je očkování, ale zájem o něj je u nás nižší.

Nové smlouvy s výrobci vakcín

Mimo výše zmíněných informací si také občané na stránkách mohou dohledat statistická data týkající se očkování. Právě očkování považuje ministr Válek za hlavní a klíčové v boji s tímto onemocněním.

V rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se ve středu sejdou ministři zdravotnictví členských zemí. Ministr potvrdil, že na schůzce budou i výrobci covidových vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna.

„Klíčová bude debata o tom, jak mají vypadat nové smlouvy vakcín na covid-19. A jak uzpůsobit ty stávající smlouvy, aby členské státy nemusely likvidovat velká množství nakoupených vakcín, které nevyužijí,“ uvedl podle ČTK k plánované schůzce náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Aktuálně se tak budou například řešit i upravené vakcíny, které by měly být účinné proti variantě omikron. Výbor Evropské lékové agentury (EMA) pro humánní medicínu (CHMP) vydal ve čtvrtek podle Novinek doporučení, aby tyto vakcíny byly schváleny.

Nové vakcíny nesou názvy Comirnaty Original/Omikron BA.1 a Spikevax Bivalent Original / Omicron BA.1 a budou určeny pro osoby nad 12 let, které za sebou mají již alespoň jednu dávku očkování.

Zdroj: MZ ČR, Seznam zprávy, Novinky, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články