Vlastimil Válek uvedl, že pokud nemocnice skončí bez elektřiny, skončí na postu ministra zdravotnictví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pokud nebudou zajištěny dodávky energie do nemocnic, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek hodlá odstoupit ze své funkce. S prohlášením přišel v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. O svém rozhodnutí informoval v souvislosti s končícími smlouvami fakultních nemocnic s dodavateli energií.

Společně s Romanem Prymulou řešil současný ministr problém zdravotnických zařízení, která mají strach z toho, že budou mít s dodávkami energií potíže. Minulý týden navíc Sněmovna přehlasovala prezidentovo právo veta a schválila nový zákon, který snižuje státní platby za pojištění do zdravotnictví.

Opozice už tehdy prohlásila, že by i vzhledem k této situaci mohly mít nemocnice problémy se zachováním kvality lékařské péče. „Je to proti udržitelnosti českého zdravotnictví,“ prohlásil lídr SPD Tomio Okamura, podle kterého se na zdraví občanů nešetří ani v dobách dobrých, ani v dobách zlých. To ale Válek odmítá. „V žádném případě nedojde k ohrožení péče,“ brání se.

Rezerva je vysoká

Podle Romana Prymuly mohou nemocnice situaci pocítit. Se snížením státních plateb za pojištění přijdou celkově o 14 miliard korun. Citelná se ale situace stává z jiného důvodu. „Rezerva je v tuto chvíli dostatečná. Na druhou stranu predikovat dopady hospodářské situace je velmi složité,“ řekl vyhýbavě v přímém přenosu.

Kromě tohoto problému ale řeší nemocnice teď především komplikace s dodavateli energií. Pro státní příspěvkové nemocnice neexistuje takzvaný dodavatel poslední instance. Řada zařízení, kterým se nepodaří zajistit smlouvy s novými dodavateli by mohla být příští rok bez proudu.

Válek chce mít dodávky energie do nemocnic vyřešeny do konce příštího měsíce. „Ministerstvo musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována,“ objasnil. „Do konce září to musí být jasné,“ řekl odhodlaně.

„Nikdo nebude vypínat proud do fakultních nemocnic, o to by se státní orgány měly postarat,“ rozčiluje s Válek. „Pokud nebudou zajištěny dodávky energií fakultním nemocnicím, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Musí být zajištěny dodávky energie a nesmí se zlikvidovat zdravotnictví v České republice. Tečka,“ prohlásil.

NKÚ to se zdravotnictvím vidí bledě

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí zdravotnictví platební neschopnost. „V roce 2022 došlo ke snížení plateb za státní pojištěnce. A dá se očekávat pokles výběru pojistného o 14 miliard korun. Což v souvislosti se zhoršující se ekonomickou situací, uprchlickou krizí a nejistotou ohledně pandemie covidu-19 značí silnou nepředvídatelnost systému veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí úřad.

Podle webu Zdravé zprávy NKÚ varuje také výrazně před faktem, že další vývoj hospodaření zdravotních pojišťoven směřuje k výrazným deficitům. A to i přes výrazné rezervy, které mají zdravotní pojišťovny na svých účtech. Podle kontrolorů je třeba dodat, že výdaje do zdravotnictví už teď přesahují 400 miliard korun ročně a se zhoršující se situací bude číslo pouze stoupat.

Zdroj: Česká televize, Zdravé zprávy, Nejvyšší kontrolní úřad, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články