Státní platby za zdravotní pojištění se sníží, Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto. Opozice silně nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: Profimedia

Energetickou krizi je třeba vyřešit, jinak bude ohrožen politický systém země. Taková slova zazněla na pátečním jednání Sněmovny z úst ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Kromě tohoto tématu se poslanci věnovali také změně návrhu zákona o snížení plateb za státní pojištěnce, který původně Zeman vetoval.

„Pokud vláda nevyřeší krizi v energetice, stejně tady dlouho nebude,“ řekl ve svém proslovu Blažek, podle kterého je situace v ČR nejhorší od roku 1989. Uvedl, že souhlasí se zastropováním cen a bude hledat způsob, jak dále jednat. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil.

Jozef Síkela podle České televize již dříve uvažoval, že je třeba co nejdříve svolat jednání rady ministrů pro energetiku. Podle jeho slov je dost možné, že se bude muset nastavit na ceny jednotný strop dokonce i pro celou EU. Kromě řešení energetické krize se v pátek v Poslanecké sněmovně řešila ale i další řada důležitých bodů.

Jedním z nich byla i novela sporného zákona o snížení zdravotních plateb státu. Ten původně vetoval prezident Miloš Zeman, nadpoloviční většina poslanců ale jeho právo přehlasovala. Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané tak klesnou.

Po šestihodinové debatě

Poslancům trvalo 6 hodin, než došli k nějakému výsledku. Zatímco v lednu se platby za zdravotní pojištění zvyšovaly, nyní Sněmovna schválila přesný opak a po zbytek roku budou platby záloh nižší. Řada politiků v tom nevidí smysl a nechápe, jak mohli poslanci veto přehlasovat.

„Tak jste si zatleskali a definitivně jste to dokázali. Polechtali jste ego panu ministru financí Zbyňku Stanjurovi a já doufám, že se vám to vyplatilo. A taky doufám, že až nemocnice budou omezovat lékařskou péči a bude nedostatek léků, tak si před ně stoupnete a řeknete, že české zdravotnictví musí držet hladovku, protože to tak ministr Stanjura chtěl,“ vzkázala podle Novinek pětikoalici šéfka klubu ANO Alena Schillerová.

„Je to proti udržitelnosti českého zdravotnictví,“ prohlásil pro změnu lídr SPD Tomio Okamura. „Na zdraví občanů se nešetří ani v dobách dobrých, ani v dobách zlých,“ přisadila si znovu bývalá ministryně financí. Společně s inflací způsobí tato novela podle jejích slov pravděpodobně chudobu českého zdravotnictví.

„Stát by měl pomáhat lidem v dalších oblastech, místo toho řeší takové kontroverzní změny. Zdravotnictví potřebujeme všichni a toto rozhodnutí mu podle mě velmi ublíží. Myslím, že by se politici měli soustředit na jiné věci a výjimečně jsem na straně hnutí ANO a SPD,“ říká pro Přehledně24 pětapadesátiletý Jaromír z Lukové.

Opozici však na twitteru kontroval bývalý poslanec Miroslav Kalousek, který toho času působí jako místopředseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve svém příspěvku se kroku vlády zastal a uvedl, že nikdo se nemusí být zhoršení zdravotní péče.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek jednání všech opozičních politiků hlasujících proti návrhu zákona označil za pohrdání Poslaneckou sněmovnou. Podle jeho slov právě oni hlasování natahovali, a celý program se tak zdržel až do večera.

Finsko a Švédko v NATO

Dalším velkým tématem pátečního jednání Sněmovny byl vstup Finska a Švédska do organizace NATO. Senát nakonec rozšíření o dvě země schválil a nyní se čeká jen na podpis prezidenta. Ten se podle iDNES již dříve vyjádřil, že vstup Švédska a Finska do NATO podporuje.

„Je v zájmu ČR a bezpečnosti ČR, abychom rozšířili Severoatlantickou alianci o tyto dva státy. Vstup obou zemí do NATO bude kromě ukotvení záruky vlastní bezpečnosti představovat bezprecedentní rozšíření plné alianční síly,“ řekl k situaci ministr zahraničí Jan Lipavský.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, iDNES, Česká televize, Novinky, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články