Tisíce lidí se v Praze sešly na podporu LGBT+ komunity. Uctily památku dvou zesnulých z Bratislavy a vyzvaly stát k dalším krokům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lgbtq demonstrace
Zdroj: Profimedia

Ve středu v podvečer se v Praze na Václavském náměstí sešlo několik tisíc podporovatelů LGBT+ komunity, kteří se společně účastnili demonstrace Společně proti nenávisti. Lidé chtěli jednak vyjádřit podporu komunitě, jednak také uctít památku dvou zesnulých, kteří zemřeli při nedávné střelbě před LGBTQ podnikem v Bratislavě.

Demonstranti podle iDNES na akci volali především po tom, aby byl kladen větší důraz na zákony ochraňující menšiny. Na pódiu vystoupily například zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková či jaderná odbornice Dana Drábová, uvádí server.

Podle Novinek organizátoři na akci několikrát vyzvali k zastavení šíření předsudků proti LGBT+ komunitě a došla slova také na zavedení manželství pro všechny.

„Musíme společně zastavit, aby se šířily předsudky, které krmí tu nenávist. Motivace toho teroristy byla krmená veřejnými vyjádřeními veřejných osobností včetně politiků a političek,“ uvedl Czeslav Walek z iniciativy Jsme fér.

Soucit, solidarita a úcta k jinakosti

„Vidím a slyším kolem sebe více a více zlých slov, nedej bože činů. Není na ně adekvátní reakce. Jako bychom zapomínali na to, na čem drží naše společnost. Drží na soucitu, toleranci, solidaritě, úctě k jinakosti a ochraně zranitelnosti,“ pronesla podle iDNES Dana Drábová.

Na shromáždění podle Deníku dohlížela více než stovka policistů. Ti museli řešit jeden menší konflikt, kdy chtěla jedna z přítomných žen polít vodou transparent s nápisem Bojte se boha a vzdejte mu čest. Jinak proběhla akce bez problémů, informovala policie na twitteru.

Svou přízeň komunitě ukázali i slavní

Krátce po 19. hodině informoval redaktor České televize, že v řadách podpůrců LGBT+ komunity stojí mimo jiné mnoho slavných. „Jsou tu osobnosti z řad kulturní, sportovní i politické sféry. Především ale lidé z řad LGBT+ komunity. Zaznívají zde jasná hesla, jasné požadavky,“ uvedl.

Na akci vystoupili například Jan Bendig nebo Pavel Vítek, mezi demonstranty se objevil i Jan Cina či Emma Smetana. „Nikdy bych nevěřil že to budu říkat. Jsme tu proto, že dva lidi zemřeli za to, kým jsou. Jsem opravdu zdrcen. Musíme zvednout náš hlas a říci, že toto není normální. Co ještě se musí stát abychom si uvědomili že je tu nenávist? A ta nenávist zabíjí už slovy,“ řekl pro Extra Walek.

Mezi demonstrujícími se kromě celebrit objevili podle serveru i někteří politici. Na akci dorazil pražský primátor Zdeněk Hřib či senátor Miloš Vystrčil.

Zdroj: Společně proti nenávisti, Deník, iDNES, Extra, Novinky, Přehledně24, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články