Nebudeme mlčet. V Praze se dnes koná pochod proti násilí na členech LGBTQ komunity

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lgbtq prava
Zdroj: Shutterstock

Minulou středu otřásla nejen Slovenskem, ale také Českou republikou a dalšími zeměmi vražda dvou mladých mužů před LGBTQ podnikem v Bratislavě. Teprve devatenáctiletý mladík útočil z nenávisti k této menšině. I Česko se tak rozhodlo, že nebude mlčet. V pátek 21. října v Praze proběhne pochod proti násilí na příslušnících LGBTQ komunity.

Devatenáctiletý Juraj Krajčík o svých názorech informoval na sociálních sítích, nikoho ale nenapadlo, že zaútočí a později zastřelí také sám sebe. Policie ho druhý den po útoku našla mrtvého. Potvrdilo se, že střílel z nenávisti k homosexuálům.

Během útoku zemřeli dva mladí muži. Matúšovi bylo teprve 23 let, Jurajovi 27. Nacházeli se ve špatný čas na špatném místě. Nejen slovenští politici následně čin vraha odsoudili. V České republice se tak bude konat pochod proti násilí na členech LGBTQ komunity hned na několika místech.

Pořádá ho Anarchistická federace, která vytvořila několik událostí na facebooku. V nich informovala o pochodech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni a Opavě. Podle svých slov bojuje Anarchistická federace za lepší svět. A jednou z věcí, která by v lepším světě rozhodně být neměla, je násilí na menšinách.

Nebezpečný svět

„Minulou středu v noci přišla zpráva, která nám všem rozlámala srdce na milion kousků. V bratislavském queer podniku Tepláreň byli zastřeleni dva lidé, Juraj Vankulič a Matúš Horváth. Jejich životy byly vytrhnuty z rukou queer komunity v prostoru, který měl být bezpečný. Ale bezpečí je pouze iluze, dokud se něco nezmění na tom, jaké místo zaujímáme ve společnosti,“ popisují pořadatelé na facebooku.

Právě proto se rozhodli uspořádat pochod Nebudeme mlčet, kterým chtějí podpořit ty, kteří se v současné době kvůli své odlišnosti musí bát o své životy. Zároveň má pochod uctít památku dvou zesnulých a odsoudit násilí na členech LGBTQ komunity.

Vedle Anarchistické federace jsou v události jako pořadatelé uvedeni i další organizace jako Kolektiv 115, kolektiv Plusko+ nebo SdruŽeny.

„Ticho už není možnost, ticho už není volba, protože ticho znamená SMRT. Pojďme společně ukázat naší vládě, která úmyslně opomíjí všudypřítomný problém diskriminace a zločinů proti lidskosti, jaká je pravda,“ vybízejí pořadatelé.

Nenechme jejich smrt zapomenutou

Smrt Juraje a Matúše nesmí být zapomenuta, uvádí na facebooku pořadatel, která se na svých stránkách prezentuje jako skupina svobodně smýšlejících lidí, bojujících proti současnému sociálně nespravedlivému a dlouhodobě neudržitelnému systému.

„Jejich smrt musí být spouštěčem ke změně. Pojďme společně něco změnit, křičet za spravedlnost, bojovat za svobodu a bezpečí všech queer lidí,“ zakončuje pozvánku na pochod Nebudeme mlčet Anarchistická federace.

Zdroj: Přehledně24, Facebook, AFED

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články