Při středeční střelbě v centru Bratislavy u LGBTQ podniku zemřeli dva lidé. Devatenáctiletého útočníka policie našla mrtvého

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
policie slovensko
Zdroj: Profimedia

V centru Bratislavy došlo ve středu večer ke střelbě, po níž zahynuli dva lidé. Po incidentu na Zámocké ulici skončila jedna další osoba v nemocnici. Ke střelbě došlo u podniku určeného pro LGBTQ komunitu, útočníkovi se z místa podařilo uprchnout.

Následujícího dne byl útočník objeven, bratislavská policie informovala veřejnost, že byl nalezen mrtvý. „Můžeme uklidnit veřejnost, že další útok střelce ze Zámecké ulice v Bratislavě nehrozí. Dnes ráno policie střelce vypátrala. Mrtvého. Bližší informace poskytneme hned, jak to bude možné,“ cituje policii server iDNES.

Prozatím se nejvíce policie přiklání k možnosti, že šlo o útok motivovaný nenávistí k LGBTQ komunitě.  V souvislosti s útokem řeší policie také manifest proti Židům a komunitě LGBT, který vyzývá k násilí vůči těmto osobám.

Střílel teprve devatenáctiletý mladík

Slovenský server Pravda zveřejnil informace o tom, že střílel teprve devatenáctiletý mladík. Podle webu Denník N jde o syna kandidáta nacionalistické strany Vlast Juraje Krajčíka. Trestný čin byl spáchán pravděpodobně otcovou zbraní.

Krajčík měl také na twitteru zveřejnit zmíněný manifest, ve kterém vyzýval k násilí na homosexuálech a dalších příslušnících LGBTQ komunity a jiných menšin. „Uvidíme se na druhé straně,“ zněl podle webu SME Domov jeho poslední příspěvek. Ten následně autor smazal a účet zrušil.

Dlouhý seznam nepřátel

„Seznam nepřátel mladého Krajčíka je neuvěřitelně dlouhý. Lidé z homosexuální komunity měli ten večer nekonečnou smůlu, že byli ze všech dostupných nejzranitelnějším terčem,“ napsal na facebook publicista a bezpečnostní expert Radovan Bránik.

„Pokud by střelci přály okolnosti, podle plánů, které zveřejnil, měl zabíjet i v budově, kde se střetávají pravidelně ortodoxní Židé. Až odtamtud se chtěl přesunout před LGBQT podnik,“ doplnil Bránik s tím, že mladík se nakonec rozhodl jinak.

Krajčík podle některých svědků komunikoval na sociální síti ještě několik hodin poté, co ke střelbě došlo. Když se ho lidé ptali, co měl jeho útok znamenat, odepsal: „Ale nic, jen taková legrácka.“ Na twitteru také přiznal, že chtěl původně zavraždit i předsedu slovenské vlády.

K incidentu se vyjádřila i prezidentka země Zuzana Čaputová. „V myšlenkách jsem s nevinnými oběťmi středeční střelby v Bratislavě a těmi, kteří se po ní již necítí bezpečně. Už tři roky tvrdím, že i slova jsou zbraně. Že my politici jsme zodpovědní za každé jedno slovo, které řekneme. A přitom tolik lidí zde nemilosrdně zaplňuje prostor nenávistí,“ uvedla podle CNN Prima NEWS.

Zdroj: Pravda, SME Domov, Denník N, Facebook, CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články