Řidič pod vlivem alkoholu vjel v Bratislavě do davu lidí na zastávce. 10 mrtvých, 4 zranění

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zachranna sluzba bratislava
Zdroj: Profimedia

Deset mrtvých a minimálně čtyři zranění. Taková je bilance tragédie, která se stala v noci z neděle na pondělí v Bratislavě. Řidič osobního automobilu tam vjel do davu na zastávce městské hromadné dopravy. V krvi měl 1,6 promile alkoholu.

Soustrast rodinám zemřelých vyjádřila i prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Policie okolí nehody uzavřela a odklonila dopravu. Řidič, který seděl v autě s dalším opilým spolujezdcem, byl podle informací iDNES agresivní, s policií odmítal spolupracovat.

Podle slovenského ministra vnitra Romana Mikulce jsou mezi oběťmi nehody také děti. Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič zároveň podle slovenského serveru Pravda uvedl, že nejen v souvislosti s tímto případem je třeba zvýšit tresty pro opilé řidiče, které jsou dle jeho slov na Slovensku nízké.

Událost zaplavila sociální sítě

Policie o celé události informovala na facebooku. Sdílela fotografii přímo z místa a informovala o zásahu, následně pak aktualizovala údaje a zveřejnila také počty obětí. „V době události se na zastávce nacházelo více osob. Po příjezdu na místo museli hasiči vyprošťovat osoby z vozidla i zpod vozidla,“ uvedli podle serveru Novinky slovenští hasiči.

K situaci se na svém facebooku vyjádřila také starostka městské části Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. „Chtěla bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým obětí z události na Staroměstské ulici. Dnes v nočních hodinách zde došlo k tragédii, když řidič pod vlivem alkoholu ve vysoké rychlosti narazil do davu lidí stojících na zastávce MHD Zochova,“ uvedla.

„Vystoupil jsem z autobusu, velmi pomalu jsem šel k tabuli odjezdů, když mi za zády profrčelo auto a odhodilo lidi kolem. Pomáhali jsme, jak jsme uměli. Dál to popisovat nebudu z úcty k lidem,“ napsal na sociální síti podle Novinek svědek nehody.

Vyšší tresty

„Už stačilo.“ Těmito slovy reagoval na situaci Igor Matovič, který avizoval, že bude usilovat o zavedení přísnějších trestů pro opilé řidiče. Expremiér Slovenska uvedl, že sám přes 5 let zastávku Zochova využíval. „Tuto noc zde vyhasly životy lidí, kteří tuto trasu šli poprvé a bohužel i naposledy,“ uvedl podle slovenského serveru Pravda.

Podle jeho slov jde o jeden z důkazů, že alkohol za volantem je opravdu velmi nebezpečný a že by tresty, které jsou za něj na Slovensku poměrně nízké, měly být zvýšeny.  „Jde o tragédii, která se zapíše do historie Slovenska. Mezi oběťmi a zraněnými byli studenti, někteří měli v pondělí absolvovat první den na vysoké škole,“ řekl k situaci Mikulec.

Na návrh ministra financí pro zvýšení trestů za alkohol za volantem přesto někteří lidé reagují negativně. Podle zkušené advokátky Evy Mišíkové jsou jeho emoce nepřiměřené a jeho slova jsou zbytečně radikální a unáhlená, píše Pravda. Jaký bude v tomto případě další postup, proto zatím není jisté.

Zdroj: iDNES, Novinky, Pravda, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články