Sněmovna schválila toleranci alkoholu na vodě. Vodáci mohou mít v krvi až půl promile

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vodaci
Zdroj: Profimedia

Vodáci budou moci při pohybu na vodě mít vypito až půl promile alkoholu. Toleranci v minulém týdnu schválili poslanci. V současné době se čeká na schválení zákona Senátem. Půl promile odpovídá zhruba dvěma půllitrům piva nebo dvěma decilitrům vína.

V minulosti bylo pití na vodě úplně zakázáno, jak se ale ukázalo, většina vodáků to stejně porušovala. „Já jezdím s kamarády už několik let na vodu. Sám si alkohol nikdy nedám,“ řekl pro Přehledně24 pětačtyřicetiletý vodák Roman.

„I kdyby šlo o jedno pivo, především v horkém počasí může mít pití na člověka pořádný vliv, takže si myslím, že jsou zákony v pořádku. Vím ale, že řada mých kamarádů je porušuje,“ dodal ještě předtím, než se o novém zákonu s tolerancí půl promile začalo mluvit.

„Sněmovna schválila toleranci alkoholu půl promile pro vodáky. Nebudou tak hrozit pokuty tomu, kdo si dá k obědu třeba jedno pivo. Přísnými zákony, které nikdo nedodržuje, se nedá nahradit vlastní odpovědnost. Děkuji všem kolegyním a kolegům, kteří návrh pro slušné lidi podpořili,“ informoval na svém twitteru poslanec za ODS Vojtěch Munzar.

Pivo k tomu patří

Pro velkou část vodáků je sjíždění řeky spojeno se zastávkami v hospodě, kde se v teplém počasí zchladí půllitrem piva. Jenomže dříve to tak být nemělo. I když mnoho lidí to podle CNN Prima NEWS ani netušilo a alkohol si dali bez rozmyslu.

Podle některých politiků jeden nebo dva půllitry piva neovlivní u člověka pozornost natolik, aby byl na vodě sobě nebo okolí nebezpečný. Zákon proto podpořil například i ministr dopravy Martin Kupka.

„Návrh není generálním pardonem pro opilce, ani není výzvou nebo motivací k bezuzdné a nebezpečné konzumaci alkoholu a k nebezpečnému jednání. Je to z mého pohledu a z našeho pohledu ochrana těch slušných, kteří to s pitím nepřehání,“ hájil podle iDNES změnu pravidel Munzar.

Ne každý souhlasí

Zatímco někteří politici jsou toho názoru, že by měli vodáci mít možnost jedno nebo dvě piva si při sjíždění řeky dopřát, podle jiných je to nebezpečné. Na druhou stranu lidé, kteří zákony dodržují, jsou podle Kupky v nevýhodě.

„Dneska je tolerance nula, přesto se tam dějí tyhle věci,“ řekl podle ČTK předseda hospodářského výboru Ivan Adamec. Dodal, že s novým zákonem si budou moci dát pivo i slušní lidé, kteří doteď nemohli.

„Pivo k vodě patří. Doteď jsem se toho bál. Na rozdíl od některých kamarádů jsem trávil léto u coly. Jen kvůli zákonům. Ale pokud to bude možné, rozhodně si dobré pivo neodpustím. Já osobně po dvou půllitrech žádné změny v pozornosti nepociťuji,“ říká pro Přehledně24 vodák Ivan.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK, iDNES, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články