Česko má nižší spotřebu plynu, pochvaluje si Síkela. Podle občanů je ale důvodem to, že na něj jednoduše nemají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Fiala Jozef Sikela
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Premiér Petr Fiala uskutečnil v úterý 31. ledna svou již 10. bilanční návštěvu, v tomto případě na ministerstvu průmyslu a obchodu. S ministrem Jozefem Síkelou jednal především o dopadech války na Ukrajině na českou ekonomiku a také o energetické krizi.

„S panem ministrem Síkelou jsme na schůzce při mé bilanční návštěvě probrali témata, kterými se v uplynulém roce rezort nejvíce zabýval. Hlavní roli hrála samozřejmě energetika a důsledky ruské agrese proti Ukrajině,“ napsal Fiala na svém twitteru.

Snížení spotřeby plynu

Podle stránek vlády pak premiér připomněl, že se podařilo zažehnat hrozbu, která vyplývala z ruského zneužívání energetiky a nedostatku plynu jako zbraně. Česká republika v loňském roce dosáhla i přes ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream 1 nejvyšších dodávek plynu v historii.

Ke spotřebě plynu se pak ministr průmyslu vyjádřil i na svém facebooku. „Do Česka se vrátila zima. A přestože byl minulý týden chladnější než ty v předchozích letech, spotřeba plynu byla nižší. Celková lednová spotřeba tak zůstává asi o čtvrtinu nižší, než byla v průměru v posledních třech letech,“ napsal.

Většina jeho sledujících má ale za to, že spotřeba plynu klesla, protože na něj lidé nemají finance. Síkela i Fiala se tak dočkali spíše kritiky. „Za 33,- Kč/m³ si nemohu dovolit vytápět provozovny. Plyn nemohu používat,“ napsal jeden z uživatelů facebooku.

„Podáváte zprávy jako poměrně pozitivní, Česko má přitom obrovské ekonomické potíže. Moc vám děkujeme,“ doplnil ironickým komentářem někdo Fialův příspěvek na twitteru.

Ani řada opatření a nařízení nestačila

Podle Jozefa Síkely byl loňský rok velmi úspěšný, a to i proto, že vláda vydala 6 novel energetického zákona, 8 vládních nařízení a předvedla rekordní počet energetických rad během předsednictví v EU. Jak ale sledující podotýkají, ani to nestačilo k zažehnání krize.

6 novel jednoho zákona za rok. To je především smutné,“ podotýká jeden z uživatelů. Podle premiéra se ale vláda snaží i v současné době pracovat na tom, aby se lidem dařilo lépe.

„Vzhledem k tomu, že obchodníci z důvodu ochrany zákazníků nakupují energie postupně, v cenách zákazníků se to bude také projevovat postupně v průběhu roku. My ale s nimi spolupracujeme na tom, aby k tomu došlo co nejdříve. A již se tak začíná dít,“ citují jeho slova webové stránky ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: Twitter, Facebook, Vláda ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články