Premiér navštívil ministerstvo spravedlnosti. S Blažkem jednal o přeplněných věznicích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala navštívil 30. ledna ministerstvo spravedlnosti. S ministrem resortu Pavlem Blažkem a jeho náměstky probíral především stav a potřeby současné české justice. Shodli se mimo jiné i na tom, že by prezident Miloš Zeman neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu.

Pokud by se ke jmenování předsedy Zeman odhodlal, vyvolalo by to podle Blažka i Fialy zmatek a nejasnosti. „Máme na to oba stejný názor, a to naprosto jednoznačný. Asi vás nepřekvapí, že je to názor, který je v souladu s postoji naprosté většiny – ne-li všech – odborníků: pan prezident Zeman by to neměl dělat,“ cituje premiéra ČTK.

Velkým problémem podle Fialy dále je, že ve věznicích je velké množství vězňů. Vláda by proto do budoucna ráda udělala změnu v sazbách trestů. Podle premiérových slov je to však otázka nejen politická, ale hlavně odborná, uvádí web vlády. V srpnu roku 2022 byla například kapacita věznic naplněna podle iDNES z 96,17 %.

„Situace si žádá navýšení ubytovací kapacity věznic, nebo významné legislativní změny příslušných zákonů tak, aby pobyty vězňů byly kratší, případně byly ve větší míře využívány tresty domácího vězení nebo peněžité tresty u konkretizovaných nenásilných trestných činů,“ uvedl k problému mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Milostivé léto pomohlo mnoha lidem

Webové stránky ministerstva spravedlnosti připomínají, že se premiér s ministrem dále shodli, že výrazným činem v oblasti pomoci lidem byl projekt Milostivé léto.

„Po vyhodnocení se ukazuje, že se jednalo o mimořádnou šanci, která pomohla více než patnácti tisícům lidí zbavit se svých dluhů, ale zároveň pomohla také věřitelům, kteří by se ke svým penězům pravděpodobně jiným způsobem nedostali,“ uvedl Fiala.

Premiér o své návštěvě ministerstva informoval občany také na twitteru, tam se ale velké podpory nedočkal. Někteří diskutující si totiž mimo jiné myslí, že by funkci ministra spravedlnosti neměl dále vykonávat právě Pavel Blažek.

„Dokud se ODS nezbaví kreatur, jako je Blažek, tak zůstane pořád na úrovni devadesátkových korupčních partají. Na komunální úrovni je to ještě mnohem horší,“ napsal pod příspěvek například jeden z uživatelů.

Nedostatečné tresty za domácí násilí

Systém udělování trestů v České republice je dlouhodobě kritizován. Iniciativa Bez trestu například nedávno upozornila, že každý druhý člověk, který se v ČR provinil domácím nebo sexuálním násilím, je potrestán pouze podmíněným trestem. Proto byl uspořádán i pochod, který na problémy upozorňuje a kterého se zúčastnily stovky lidí.

Premiér by tak podle občanů ČR měl o tomto také s ministrem spravedlnosti hovořit. Ačkoli věznice jsou přeplněné a u některých provinění se bude uvažovat o zmírnění trestů, v tomto případě by mělo dojít k přesnému opaku, myslí si spolek.

Zdroj: ČTK, Vláda ČR, Justice, Twitter, iDNESBez trestu, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články