Česko nemusí vracet dotace pro Agrofert, protože o ně Evropskou unii ani nepožádalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Česká republika nemusí vracet dotace pro Agrofert, na které by podle Evropské komise neměla nárok. Ačkoliv je Česko holdingu proplatilo, nepožádalo o jejich uhrazení Evropskou unii. Podle ČTK to uvedl mluvčí komise Balázs Ujvari.

24. dubna dorazila do Česka závěrečná zpráva auditu Evropské komise, podle níž je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů i přesto, že svůj holding Agrofert, který předtím řídil, předal do svěřenského fondu.

Babiš měl totiž podle auditorů na chod firmy vliv, protože jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. Má tak údajně ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu, což ohrožuje nestranný výkon Babišových vládních funkcí

Vyplacené nevyplacené dotace

Kromě auditu o střetu zájmů se Agrofertu dotkla ještě jiná zpráva. Podle té měly zase české úřady schválit pro některé z firem holdingu unijní dotace, které pro ně nebyly určené.

V novém reportu se však auditoři zaměřili čistě na premiérův střet zájmů. Došli k závěru, že má Babiš stále vliv na Agrofert. To odporuje základům Evropské unie, a tudíž by holding neměl mít na žádné dotace, které mu byly schváleny, nárok.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari však dnes uvedl, že Česko nic platit nemusí, protože o jejich proplacení ani EU nepožádalo. „České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava,“ řekl podle ČTK.

Unie však bude podle Ujvariho i nadále s Českou republikou jednat o doporučeních, která z auditů vyplynula a které česká strana nevzala v potaz.

Odmítání výsledků

Europoslanci Evropské lidové strany, která má v tamním parlamentu nejpočetnější zastoupení, dnes navíc navrhli, aby bylo Česku kvůli auditům ohledně Agrofertu zastaveno vyplácení unijních dotací. Česká republika podle nich vzhledem k tomu, že má premiéra ve střetu zájmů, nedodržuje principy právního státu.

Babiš však opakovaně jakýkoliv střet zájmů odmítá. „Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů,“ napsal po zveřejnění finálního auditu na twitteru.

Autor: Petr HejčlSouvisející články