Česko si připomíná 80. výročí od atentátu na Heydricha. Putina dnes politici srovnávají s Hitlerem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lipavsky Jan
Zdroj: Profimedia

Česká republika si v pátek připomněla výročí 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kromě rekonstrukce celé události, která se odehrála v dopoledních hodinách v Libni, došlo také na proslovy řady politiků. Někteří svými slovy ale zaskočili více, než se očekávalo.

Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík provedli atentát 27. května 1942. Rekonstrukci této akce navštívila mimo jiné také britská ministryně zahraničí Liz Trussová. Ta se vyjádřila nejen k samotné historické události, ale také k válce na Ukrajině.

S šéfem české diplomacie Janem Lipavským se shodla na tom, že je třeba nadále podporovat Ukrajinu politicky i vojensky. K ruské invazi na Ukrajinu se nakonec stočily proslovy téměř všech politiků a některá prohlášení doslova brala lidem dech. Například slovenský ministr obrany Jaroslav Naď prohlásil, že Putin je jako Hitler.

Historie se nesmí opakovat

„Putin je přesně tím, čím byl Adolf Hitler v 30. letech,“ řekl podle iDNES Naď. „Před 80 lety provedli vojáci československé odbojové armády jednu z největších a nejodvážnějších operací 2. světové války. Musíme zajistit vše, co je v našich silách, aby Rusko na Ukrajině bylo poraženo,“ doplnila Trussová.

Britská ministryně pak všechny politiky vyzvala ke spolupráci s dalšími zeměmi a promluvila o svém přání změnit situaci ve světě. Dodala, že je hrdá na to, že právě dva atentátníci dostali tehdy výcvik v její zemi. „Musíme se inspirovat těmi, kteří pro svobodu obětovali vše,“ řekla.

Podle Jana Lipavského se hrdinství parašutistů stalo symbolem a mementem nikdy nekončícího boje za svobodu a demokracii. Ministryně obrany Jana Černochová dodala, že tato myšlenka je především v současné době války na Ukrajině velmi důležitá.

Dříve také umírali civilisté

Jaroslav Naď svá slova o tom, že se Putin podobá Hitlerovi, podpořil i myšlenkou, že kdysi jako odpověď na zabití Heydricha došlo k vypálení dvou vesnic. Stejně jako Lidice a Ležáky tehdy ztratily nevinné životy, i dnes na Ukrajině umírají civilisté.

Dodal, že věří tomu, že Ukrajina s pomocí spojenců nakonec válku vyhraje a zlo bude potrestáno. „Neblahé zkušenosti Československa s Mnichovem připomínají, že politika ústupků je zhouba a nikam nevede,“ nechal se podle ČTK slyšet pražský primátor Zdeněk Hřib.

Atentát na říšského protektora je považován za jeden z nejvýznamnějších činů v rámci domácího odboje za dob 2. světové války. Tento čin je třeba si připomínat, jak je vidět i dnes se z něho dá v mnohém poučit. Řada politiků se totiž nejvíce bojí toho, aby se historie neopakovala.

Zdroj: Ministerstvo obrany České republiky, Česká televize, iDNES, ČTK, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články