Ukrajinský prezident Zelenskyj promluví k českému parlamentu. Zasedání proběhne v polovině června

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Volodymyr Zelenskyj by měl podle neoficiálních informací 15. června od 11 hodin promluvit k českému parlamentu. Na svém twitteru to uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Ze zasedání bude také videopřenos pro ty, kteří se jej nebudou moci zúčastnit. „Neoficiálně už máme potvrzeno, že 15. 6. v 11:00 by mělo proběhnout společné zasedání k vyslechnutí projevu Zelenského,“ sdělila předsedkyně Sněmovny.

Detaily ještě nejsou domluvené

Ještě se domlouvají detaily, průběh vystoupení není znám a není jisté, jestli nevystoupí ještě někdo další, napsaly Novinky. „Domlouváme průběh, jaký to vystoupení pana prezidenta bude mít, kdo jiný by případně ještě promluvil a jakým způsobem bychom na to jako jednotlivé komory reagovali,“ uvedl Miloš Vystrčil.

Zelenskyj od doby, kdy je Ukrajina pod palbou Ruska, promluvil již několikrát prostřednictvím videokonferencí v parlamentech Anglie, Spojených států nebo Itálie. Nedávno promlouval také k poslancům na Slovensku. Většinou poděkuje za podporu a žádá o zvýšení její intenzity.

Zelenskyj pouští videa ze zničených měst

Sněmovna se také zabývala přípravami na české předsednictví EU, které začne ve druhé polovině roku, uvedla ČTK. Už při promluvě k americkému Kongresu, který měl ukrajinský prezident v březnu, hovořil Zelenskyj o tom, že by útok na svou zemi přirovnal k útokům z 11. září 2001.

Zmínil také útok na Pearl Harbor v roce 1941. Jeho projev byl několikrát odměněn potleskem. Na konci konference pak Zelenskyj pustil video, na kterém bylo dobře vidět, jak jsou města na Ukrajině zdevastovaná.

„Naše země zažívá to samé. Každý den, každou noc. Už tři týdny. Rusko změnilo naše nebe ve zdroj smrti pro Ukrajince. Je to teror, který jsme v Evropě osmdesát let nepoznali,“ řekl například ukrajinský prezident, který se nevzdává a věří, že společnými silami dokážeme Putina porazit.

Zdroj: Novinky, iDNES, ČTK, Twitter

Autor: Raina TomanováSouvisející články