Zeman vzkazuje kontrolním úředníkům: Buďte krutí a nepříjemní!

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Miloš
Zdroj: Profimedia

V poslední době se o pracovních aktivitách prezidenta Miloše Zemana příliš nehovořilo. Tento týden se však opět chopil svých povinností. Informoval o tom na twitteru a na stránkách Hradu jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident přijal představitele kontrolních institucí a také rozhodl o žádostech dalších jedenácti vojáků, kteří chtěli jet bojovat na Ukrajinu.

Miloš Zeman je v poslední době očím veřejnosti spíše skryt. Jak je známo, kvůli svým obtížím se zdravím nemůže příliš cestovat, návštěvy tak chodí většinou za ním.

NKÚ musí bránit plýtvání

Stejně tak tomu bylo i v úterý. To v prostorách zámku v Lánech přivítal představitele kontrolních institucí. Třicet hostů si vyslechlo od Zemana pochvalu za jejich práci, kterou prezident České republiky považuje za extrémně důležitou.

Vyzdvihl především význam Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ten je podle jeho vlastních slov „prakticky jedinou překážkou proti plýtvání“. Ve svém projevu pak Zeman ještě doplnil, že si myslí, že funkce prezidenta NKÚ je mnohem důležitější než funkce prezidenta republiky.

Kontroly mají být nekompromisní

„Všichni politici se snaží být zvoleni nebo znovu zvoleni a mají k dispozici hodně peněz, ale ne jejich peněz, ale peněz daňových poplatníků, a zde je silné pokušení utrácet,“ vysvětlil Miloš Zeman. Apeloval tak na nového prezidenta NKÚ Miloslava Kalu, aby svou funkci vykonával opravdu svědomitě.

„Na závěr bych vám chtěl říci, buďte nepohodlní, buďte krutí, buďte nepříjemní. Ukládání mnoha pokut a sankcí našim politikům je nedílnou součástí vytvoření zpětné vazby mezi NKÚ a politiky,“ řekla na konci projevu současná hlava státu.

11 lidí na Ukrajinu bojovat nepojede

Ještě téhož dne vydal tiskový odbor Hradu ještě jednu tiskovou zprávu. Mluvčí Jiří Ovčáček v ní informuje, že prezident se rozhodl nevyhovět žádostem o vstup do ozbrojených sil Ukrajiny.

Čeští vojáci se nesmí bez povolení prezidenta republiky přidat k armádě jiného státu. Na začátku vojenského konfliktu na Ukrajině řada tuzemských vojáků projevila zájem odjet do válečných zón a bojovat po boku Ukrajinců.

Premiér měl tehdy obavy z toho, že počet žádostí nebude možné včas vyřídit, s prezidentem tak vyhlásili abolici. Což pro vojáky znamenalo, že pokud se přidají k ukrajinské armádě, nehrozí jim v České republice žádný trest.

Nyní už zájem opadá, a prezident tak stíhá žádosti vyřizovat osobně. Jak ale stojí na oficiálních webových stránkách Pražského hradu, 11 žádostem, které měl Zeman nyní na stole, se rozhodl nevyhovět.

Podle informací, které Jiří Ovčáček zveřejnil na sociální síti twitter, tak prezident republiky učinil na základě doporučení ministerstva obrany. Před dvěma týdny naproti tomu dostalo od hlavy státu zelenou 103 žadatelů.

Zdroj: Hrad, iDNES, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články