Český diplomat byl v Moskvě vyzván ke spolupráci s tamními úřady. Na výzvu nereagoval a vše nahlásil pražskému ústředí

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ceske velvyslanectvi Moskva
Zdroj: Profimedia

Dle webů Respekt a Deník N měl být český diplomat Tomáš Hart před svým vyhoštěním z Moskvy vyzván ruskými úřady ke spolupráci. Kontaktována měla být dokonce i další diplomatka s cílem zastrašit ji. Vyhoštění Tomáše Harta bylo pak ruskou reakcí na vyhoštění jeho ruského protějšku z České republiky.

Dle zmiňovaných deníků český diplomat obdržel na konci března dopis, ve kterém byl vyzván ke schůzce na osamoceném místě v Moskvě. Diplomat ale na dopis nereagoval a vše nahlásil pražskému ústředí.

Možný psychický nátlak

Vzhledem ke skutečnosti, že schůzka neproběhla a v dopise nebyly bližší informace, nelze zjistit její přesný účel. Stejně tak není jisté, zda se nejednalo o provokaci ze strany ruských orgánů. Také mohlo jít o psychický nátlak, kdy ruské tajné služby chtějí české diplomaty znervóznit.

K jiné české diplomatce měl totiž na ulici údajně přistoupit cizí muž a sdělit jí, že bude z Ruska vyhoštěna, pokud nebude spolupracovat. Měl ji upozornit na skutečnost, že znají její rodinnou situaci. Podobná hrozba se ten den měla opakovat ještě jednou.

„S takovou nezastřenou výhrůžkou, že znají její rodinnou situaci, prostě to bylo připravené, měli to rozpracované, věděli a čekali,“ sdělil zdroj z diplomacie pro Deník N.

Odplata za vyhoštění

Vyhoštění Tomáše Harta bylo odplatou za vyhoštění zástupce ruského velvyslance, který měl pracovat pro ruské zpravodajské služby. Toto vyhoštění následovalo po schůzce náměstka ministra zahraničních věcí Martina Smolka s ruským velvyslancem v Praze Alexandrem Zmejevským.

Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem jsou napjaté již delší dobu. Situace vyvrcholila odhalením českých bezpečnostních složek, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích stojí důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

V souvislosti s tím bylo minulý rok na jaře vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko toto nenechalo bez odezvy a vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Vzhledem k aktuálnímu konfliktu na Ukrajině vyhostily ruské diplomaty i další evropské země. Některé dokonce obvinili tyto diplomaty z výzvědné činnosti, které se na území jejich státu věnovali, a tím ohrozili jejich bezpečnost.

Zdroj: Deník N, Respekt, iROZHLAS, iDNES, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články