Český rekordman vydržel 9,5 hodiny v pozici plank. Nejhorší je bolest v loktech, vysvětlil

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Josef Salek
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedi

Je mu 53 let a už dlouho se věnuje sportům. V sobotu se mu ale podařilo překonat rekord, na který může být velmi hrdý. Český sportovec Josef Šálek vydržel v pozici plank 9 hodin, 38 minut a 48 sekund.

Česky se tomu říká pozice prkno. Člověk je opřený o zem předloktím a prsty na nohou a zpevněné má celé tělo. Každý člověk, který někdy podobnou pozici zkoušel, může potvrdit, že už po několika vteřinách je cítit bolest a napětí.

Má za sebou několik rekordů

Josef Šálek má za sebou rekordů hned několik. Jak píše i na svých webových stránkách, v minulosti se mu například podařilo na boso, bez trička a v mrazu nejrychleji uběhnout půlmaraton na sněhu v čase 1 hodina, 36 minut a 21 sekund.

„Mou další metou je zaběhnout bos a ve sněhu maraton, plánuji to příští rok v únoru, opět se zapsáním do Guinnessovy knihy rekordů,“ svěřil se sportovec pro iDNES.

Nebylo to snadné

Během práce na rekordu k pódiu, na kterém se sportovec držel v planku, přicházeli lidé, aby mu vyjádřili podporu. On s nimi mluvil, děkoval jim a popisoval své pocity.

Podle jeho slov nešlo o nic snadného, po svém výkonu měl dokonce problém se rozhýbat a sejít rovnýma nohama několik schodů z pódia. „Bolest na různých místech těla byla obrovská, byl jsem hodně unavený,“ vysvětluje.

Nejhůře ze všeho prý snáší bolest v loktech, které se během výkonu nesmí zvednout z podlahy. Nakonec ale všechno těžké překonal a jako hrdý rekordman se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.

Zdroj: iDNES, Stream, Josef Šálek

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články