Vítězem Czech Press Photo 2022 je fotografie zachycující válečné zločiny na Ukrajině

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vojtech Darvik Maca
Zdroj: Profimedia

Vítěz 28. ročníku soutěže Czech Press Photo je známý. Vítězná fotografie Vojtěcha Dárvíka Mácy zachycuje psa sedícího u mrtvého člověka a vznikla na Ukrajině. Do 28. ročníku se přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska, kteří zaslali více než 6 tisíc fotografií.

K slavnostnímu vyhlášení došlo 31. ledna v Národním muzeu, kde si také od 1. února mohou návštěvníci prohlédnout výstavu zaslaných fotografií. Výstava bude trvat do 31. července a probíhá ve třech sálech historické budovy Národního muzea.

V porotě, která rozhodovala ve dnech 13. až 15. října v galerii Czech Photo Centre usedli šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch, ukrajinští fotografové Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer, zástupce maďarského Press Photo Tamás Szigeti a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Válečné zločiny jako hlavní téma kategorie Aktuality

Autor vítězné fotografie, Vojtěch Dárvík Máca, dokumentoval události ve městech Buča a Irpiň a jeho fotografie byla zařazena do kategorie Aktuality.

„V Irpini i v Buči jsem se ocitl bezprostředně po ústupu ruské armády. Na ulicích stále ležela mrtvá těla civilistů, některá i několik týdnů. Všude ve městech a v okolí stála ohořelá vojenská technika a velká většina budov byla rozstřílená dělostřeleckou municí, přičemž některé z domů stále hořely,“ popisuje autor vznik fotografie.

Předseda poroty Petr Mlch k letošnímu ročníku uvedl, že téma bylo ve většině případů Ukrajina, kdy fotky zaznamenávaly například uprchlíky prchající před válkou.

„Porota zvažovala několik silných sérií zachycujících uprchlickou krizi způsobenou ruskou invazí, ale nakonec volbu ovlivnila touha ukázat realitu války na Ukrajině,“ dodal.

Za výběrem vítězné fotografie stál i ukrajinský fotograf Evgeniy Maloletka, který ocenil důležitost práce českých fotografů, kteří zaznamenali válečné zločiny na Ukrajině.

Na druhém místě v této kategorii skončila fotografie Jana Zátorského z rozloučení s královnou Alžbětou a na třetím místě se umístil Gabriel Kuchta se snímkem Buča.

Válka jako téma dalších kategorií

Kromě výše zmíněného tématu Aktuality se dále soutěžilo v tématech Reportáž, Každodenní život, Portrét, Lidé, o kterých se mluví, Umění a kultura, Sport a Člověk a životní prostředí.

I v těchto kategoriích mělo zastoupení téma války, kdy například kategorii Reportáž vyhrála série fotek Milana Bureše s názvem Čekání na vlak do bezpečí, která zachycuje ukrajinské uprchlíky na hlavním nádraží v Praze.

Mezi vítězné fotografie se dostala i fotografie z kampaně Andreje Babiše, kdy si druhé místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví, odnesl Milan Jaroš. O úspěchu svého kolegy z Respektu informoval na svém facebookovém profilu Erik Tabery.

Další významnou cenou Czech Press Foto je Grant Prahy a v letošním roce vítěze Kevina V. Tona vybral přímo primátor Zdeněk Hřib.

Vítězný projekt dokumentuje výstavbu v Praze, což bylo právě tím, co nadchlo primátora.

„Praha v posledních letech zažívá rekordní stavební boom, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru, a proto jsem se rozhodl vybrat sérii fotek, která tento trend na území našeho města mapuje. Gratuluji vítězi Grantu Prahy Kevinu V. Tonovi a přeji mnoho dalších úspěchů,“ uvedl Hřib.

Zdroj: Czech Press Foto, Deník, Twitter, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články