Ukrajina požaduje vyloučení Ruska minimálně z Rady bezpečnosti OSN. Jeho přítomnost považuje za nelegitimní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
OSN
Zdroj: Profimedia

Ukrajina vyzvala k vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti OSN. Podle prohlášení, které země zveřejnila v pondělí odpoledne, by mělo být Rusko vyloučeno z OSN celkově, minimálním požadavkem však je jeho odchod z Rady. Kyjev ale nejspíš nemá šanci svůj návrh prosadit, jak upozorňuje agentura AFP. Rusko má totiž v Radě bezpečnosti právo veta.

„Ukrajina vyzývá členské státy OSN, aby zbavily Ruskou federaci jejího statutu stálého člena Rady bezpečnosti OSN a vyloučily ji z OSN jako celku,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení na webových stránkách.

Už v neděli upozornil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, že k výzvě dojde. „Zítra oficiálně vyjádříme svůj postoj. Máme velmi jednoduchou otázku: Má Rusko právo zůstat stálým členem Rady bezpečnosti OSN a vůbec být v OSN?“ O den později si na dotaz Ukrajina odpověděla, konstatuje Kyiv Post.

Přítomnost Ruska v OSN je dle Kuleby nelegitimní

Kuleba se k celé situaci vyjádřil i na svém twitteru, kde napsal, že Rusko by v OSN být nemělo vůbec. „Před 31 lety Rusko zneužilo Chartu OSN a uzurpovalo si křeslo SSSR v Radě bezpečnosti OSN. Tím obešlo jediný legitimní postup stanovený Chartou. Ruská přítomnost v Radě OSN a OSN jako celku je nelegitimní,“ napsal.

V komentářích se dočkal velké podpory a díků občanů nejen své země, ale i zahraničních států, kteří s jeho slovy souhlasí. „Amen. Speciálně pro děti, které žijí na Ukrajině a musí se dnes dívat na to, jak se jim domov rozpadá nad hlavami, je toto prohlášení velmi důležité,“ napsal jeden z uživatelů.

Rusko svou agresi na Ukrajině začalo letos v únoru. Přesto je ale šance na vyloučení Ruské federace z Rady OSN prakticky nulová. Jak upozorňuje agentura AFP, Rusko má v Radě bezpečnosti OSN právo veta.

Rusko obviňuje Západ a pokračuje v ostřelování

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli obvinil Západ, že se snaží pomocí ukrajinské krize rozdělit Rusko. Moskva je podle jeho slov připravena jednat se všemi stranami, které jsou do konfliktu zapojeny. Ty však prý o to nemají zájem, jak prohlásil v interview pro ruskou státní televizi Rossiya 1.

S ostřelováním Ukrajiny pokračovala ruská armáda dokonce i během Štědrého dne. 24. prosince zemřelo při útocích v Chersonu 5 lidí a dalších 7 bylo zraněno. Zelenskyj na útoky reagoval ve svém projevu s tím, že si jeho země nenechá vánoční svátky vzít.

„Toto je skutečnost. Cherson, vánoční podvečer. V centru města probíhá tento zmatek. Svět musí vidět, proti jakému zlu bojujeme,“ napsal na svém twitteru ukrajinský prezident.

Zdroj: Kyiv post, ukrajinské ministerstvo zahraničí, Twitter, Reuters, oficiální stránky Volodomyra Zelenského

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články