Český státník Karel Engliš se objevil na stokoruně

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ceska narodni banka
Zdroj: Profimedia

Ve středu 30. března vydala Česká národní banka druhou ze tří naplánovaných pamětních bankovek. Hlava výrazné osobnosti první republiky Karla Engliše zdobí bankovku v hodnotě 100 Kč a je první v historii ČNB, která je opatřena hologramem.

Karel Engliš, český národohospodář, filozof, právník a politik zastával několik let post ministra financí a do roku 1939 guvernéra Národní banky Československé v Praze.

Během svého veřejného působení zastával stanovisko měnové stabilizace, prosadil měnovou a rozpočtovou reformu a také první devalvaci československé koruny, tedy oslabení domácí měny vůči zahraničním měnám v systému fixních kurzů.

„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvádí guvernér České národní banky Jiří Rusnok na webu ČNB.

Engliš byl podle Rusnoka průkopníkem teorie cenové stability.

„Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost. Ačkoli se nyní ocitáme v období zvýšené inflace, ČNB dbá – a jsem přesvědčen, že vždy dbát bude – o to, aby tato epizoda co nejdříve odezněla a Englišův koncept cenové stability byl v praxi uplatňován i nadále,“ dodal guvernér.

Sběratelský kousek

Pokud jste se těšili, že bude bankovka v oběhu, budete zklamáni. Jedná se výhradně o sběratelský kousek a ČNB vyrobila 20 tisíc kousků tohoto návrhu akademické malířky Evy Haškové.

Dále také banka uvádí, že nominální hodnota 100 Kč není totožná s prodejní cenou bankovky a je možné ji sehnat jen u smluvních partnerů, a to do vyprodání zásob. Už teď je v některých eshopech prodávána za více než třicetinásobek své nominální hodnoty.

Tři slavné osobnosti

První pamětní bankovku vydala ČNB v lednu 2019 s portrétem Aloise Rašína ke 100. výročí budování československé měny. Rašín byl československý politik a ekonom, první československý ministr financí.

Na rok 2026 je naplánováno uvedení třetí pamětní stokoruny a měl by na ní být vyobrazen Vilém Pospíšil, první guvernér Národní banky Československé v Praze, uvedla Markéta Fišerová, ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB.

Zdroj: ČNB, iDNES

Autor: Žaneta Boučková



Související články