Cesta autem do Chorvatska se vám pořádně prodraží. Podívejte se na přehled cen

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pohonne hmoty
Zdroj: Corona Borealis Studio / Shutterstock.com

Turistická sezóna už klepe pomalu, ale jistě na dveře a opět se zdražují ceny pohonných hmot. Za litr Naturalu 95 zaplatíte 32 korun a nafta už se blíží k 30 korunám za litr. Podobný vývoj se podle CNN Prima NEWS dá očekávat v celé Evropě, dovolená tak bude letos dražší.

V několika uplynulých týdnech pohonné hmoty zdražovaly, ale oproti minulým měsícům roku šly ceny nahoru o něco pomaleji. Benzín je nejdražší od letošního února a nafta od března. Díky spotřební dani z jednoho litru stoupá cena nafty o poznání pomaleji.

„Pohonné hmoty budou v příštím týdnu cenově stagnovat. Cena ropy Brent se totiž stejně jako začátkem května nachází na úrovni nad 68 dolarů za barel, tedy v posledním měsíci vykazuje poměrně značnou stabilitu. Předchozí nárůst cen ropy je už přitom do cen pohonných hmot v ČR započítán, neboť jejich cena se vyvíjí s dvou až třítýdenním zpožděním za vývojem cen ropy,“ řekl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Česká koruna je silná oproti jiným měnám

Držet ceny nízko se daří především české koruně, která je za poslední roky oproti americkému dolaru o poznání silnější. Právě v těch se obchoduje s naftou. Česká koruna je silná ale i vůči euru, to se používá na burze s benzinem. Aktuální ceny na našich čerpacích stanicích by měly nějakou dobu vydržet, pokud nedojde k nečekaným událostem.

Pokud chcete letos na dovolenou do Chorvatska, připravte se na to, že si připlatíte. „Přestože koruna je nyní asi o šest procent silnější vůči euru a přibližně o 16 procent silnější vůči dolaru,“ informuje CNN Prima NEWS. V loňském roce byly ceny opravdu nízké, nafta byla pod 23 korun a benzin pod 25 korun na litr.

Nízké ceny ale nejsou symbolem letošní sezóny. „Jen za pohonné hmoty dají letos Češi při cestě do Chorvatska a zpět bezmála 3 400 korun, což je podobné jako v roce 2019. Loni je přitom ty samé výdaje vyšly jen na přibližně tři tisíce,“ uvedl Lukáš Kovanda.

„Na výsledných nákladech na cestu do oblíbené země na pobřeží Jadranu se ale zásadně podepisuje, do které části Chorvatska lidé vyrazí,“ informuje CNN Prima NEWS. Pokud pojedete k Dubrovníku, což je o 600 kilometrů více, připlatíte si za cestu tam a zpět kolem 2 500 korun.

U našich sousedů si o dost připlatíte

Pokud řešíte, kde skutečně natankovat, tak v Rakousku či Slovinsku, přes které se na Jadran jezdí nejčastěji, očekávejte ceny jako u nás. V obou zemích je nafta dražší o 1–2 koruny na litr. V Chorvatsku rozhodně netankujte, tam litr benzinu zde vyjde asi na 34,60, nafta přes 33 korun.

Pokud se rozhodujete jet na dovolenou do destinace podle benzinu, rovnou si vyškrtněte 16 z 27 zemí Evropské unie, ve kterých si za paliva o dost připlatíte. Například v Německu, Francii, Itálii, Dánsku, ale také na Slovensku nebo v Lotyšsku či Estonsku si připlatíte jak za benzin, tak i naftu něco kolem 40 korun. V Portugalsku, Itálii, Finsku, Řecku a Norsku stojí pohonné hmoty přes 40 korun, v Nizozemsku i 48 korun za litr.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články