Čeští podnikatelé podávají pomocnou ruku. Ukrajincům nabízejí pracovní pozice i přímou finanční pomoc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina srdce
Zdroj: Shutterstock

Česká republika již vyslala Ukrajině dodávku vojenského materiálu v hodnotě 400 milionů korun. Mnoho lidí také ocenilo proslov prezidenta Zemana, který slíbil zemi pomoc. I čeští podnikatelé se snaží udělat, co je v jejich silách, aby Ukrajině pomohli. Podniky se snaží pomáhat nehledě na své zaměření, ukázalo se v anketě Přehledně24.

Rozhodně to není marketing

„Hned ve čtvrtek jsme vyhlásili 10 % z našich tržeb do konce února na podporu Ukrajiny,“ říká odbornice na spodní prádlo z firmy Caresse BraExpert Klára Hrušková. Jak dodává, ozvali se lidé, kteří mají za to, že si firma dělá tímto způsobem pouze marketing. To Hrušková odmítá.

„V sobotu v noci mi ruply nervy, poslala jsem 25 tisíc přímo na ukrajinskou ambasádu, protože mi chodily zprávy, že si na tom dělám marketing, a to mne znechutilo. Veřejné reakce jsou obvykle velmi pozitivní, zákaznice, co k nám chodí, ví, jak přemýšlím, a oceňují to. K politice se vyjadřuji docela často. Zbytek reakcí byli evidentní trollové, my v týmu jsme se shodli, že nám teď prádlo přijde takové nedůležité,“ dodává.

Kromě toho pomáhá Hrušková i v dalších oblastech. „Já osobně jsem v sobotu ubytovávala tři ženy, jednu puberťačku a čtyři děti do bytu svého táty, odnesla jsem oblečení na Ječnou 2. A teď řešíme ubytovávání ještě v Plzni u babičky. Paní Jana se dvěma dětmi přijede za pár hodin. Poslali jsme peníze a jídlo,“ svěřila se Přehledně24.

Pracovní příležitosti

Některé firmy jsou schopny sehnat Ukrajincům i práci. „V případě, že by došlo k masivní emigraci občanů Ukrajiny k nám, jsme připraveni nabídnout až deset pracovních pozic za adekvátní mzdu na hlavní pracovní poměr, aby například i díky tomu mohli dostat pracovní vízum, či lepší (ač třeba dočasné) sociální postavení ve společnosti,“ říká Jan Kočař, majitel brněnské firmy GoldBee, která se věnuje výrobě sportovního oblečení.

„Je pro nás nepřijatelná jakákoli agrese a zároveň je naší povinností v takové situaci nabídnout pomocnou ruku. A to ať nabídkou zaměstnání, nebo finanční pomocí. Život je složitý sám od sebe, a nejen proto bychom si měli pomáhat. Nehledě na národ, jazyk nebo společenské postavení,“ dodává.

Jakub Lloyd Vantuch, profesní manažer firmy STORAGE ONE, která pečuje o data malých i velkých společností, pro Přehledně24 řekl: „Naše společnost disponuje sice pouze jedním služebním bytem v Praze, nicméně se rozhodla poskytnout jej obětem ruské invaze na Ukrajinu. Hodláme také pomoci finančně a materiálně, adresně nebo skrze veřejné sbírky.“

V současné době firma sbírá i podněty zaměstnanců, kterým rovněž umožnila osobně přispět. „Považujeme to za minimum, kterým naše společnost může situaci přispět v době zavrženíhodných rozhodnutí a bezprecedentního zla ze strany Ruska,“ doplnil.

Podobně přispívá i celá řada dalších firem. Podnikatelé se snaží zajistit Ukrajině pomoc materiální, finanční, ale i psychickou, nabídnout jim místo k bydlení i pracovní pozice.

Zdroj: Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články