Čeští politici odsuzují situaci v Buči. Jde o válečný zločin, který by měl být potrestán

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: Profimedia

Město Buča se v posledních několika dnech potýkalo s velmi náročnou situací. Ukrajinské ministerstvo obrany ho dokonce označilo za novou Srebrenicu. A to proto, že zločiny, které zde páchali ruští vojáci, jsou neodpustitelné. Náhodné vraždění civilních obyvatel označil starosta města Anatolij Fedoruk za zvěrstvo.

Podle ČTK odsoudilo ruské jednání v Buči mnoho důležitých zahraničních představitelů. Samozřejmě je třeba v tomto ohledu myslet na celou válku na Ukrajině a na ruskou agresi vůči zemi, dění v tomto městě je ale extrémně alarmující. Podle prezidenta Ukrajiny se Rusko v jeho zemi dopouští přímo genocidy.

V ulicích Buči totiž leží těla mrtvých civilistů, některé oběti mají za zády svázané ruce a je vidět, že nešlo jen o krutou smrt, ale také o předchozí traumatické zážitky a možná i mučení. Ministerstvo obrany v Moskvě přitom označilo zveřejněné fotografie z místa za provokaci.

Zástupci mnoha zemí situaci odsuzují

Dění ve městě Buča odsoudila mimo jiné britská ministryně zahraničí Liz Trussová, k fotografiím z místa se ale vyjádřila i celá řada zástupců dalších zemí. O vraždění civilistů promluvil také český prezident Miloš Zeman. Jde podle něj o válečný zločin, který by měl být potrestán.

Stejného názoru je i česká diplomacie. Sociální sítě politiků se plní odsouzením, jak daleko Rusko zachází. „Prezident republiky Miloš Zeman odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin, a věří, že bude spravedlivě potrestáno mezinárodním soudem,“ uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Česká diplomacie zase dodala, že systematické vraždění civilistů, jehož se dopouští prchající ruská armáda, je další z řady odporných válečných zločinů Putinova režimu. „Česká diplomacie se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni,“ píše se na sociální síti.

Vyjádřil se premiér i expremiér

K situaci v Buči se vyjádřili mimo jiné i Petr Fiala a Andrej Babiš, kteří se v tomto případě rozhodně shodnou, že Rusko už zašlo příliš daleko a je potřeba jednat.

„Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů,“ napsal Fiala na twitteru. „Svět nikdy nesmí zapomenout Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní lidé,“ dodal.

Andrej Babiš je podle svých slov odporným masakrem v Buči znechucen a žádá důkladné prošetření celé situace jako válečného zločinu. „Má Rusko ještě nějaké zábrany?“ ptá se na své sociální síti. Stejně tak i ministr vnitra Vít Rakušan na twitteru vyjádřil nelibost.

Celá řada zahraničních i českých politiků je situací silně znepokojena a v tomto ohledu drží svět silně při sobě. Jak se bude dění dál na Ukrajině odvíjet, není jasné, zdá se ale, že se Rusové jen tak před ničím nezastaví.

Situace v Buči je podle mnohých důkazem toho, že už zdaleka nejde pouze o vojenskou operaci, jak od začátku Putin hlásá, ale o násilný konflikt plný válečných zločinů.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články