Papež František přiznal, že zvažuje návštěvu Kyjeva. Putin jen podněcuje konflikty, říká

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
papez frantisek
Zdroj: Profimedia

Papež František uvažuje o návštěvě Kyjeva. Řekl to novinářům cestou na Maltu, kam letěl letadlem. Podrobnosti ale podle agentury Reuters neuvedl. Na Maltě pak měl projev, v němž se vyjádřil i proti Putinovi.

Vladimira Putina měl označit za potentáta, který podněcuje konflikty. Také promluvil o válkách, které mohou z Východu přijít. Pokud se tak skutečně stane a papež dorazí do Kyjeva, bude to nejznámější osobnost, která se tam dostane.

Pozvali ho totiž už dříve ukrajinští politici, zatím ale nepotvrdil, že by do válkou zasažené země skutečně chtěl odjet.

V březnu Kyjev navštívil Petr Fiala

Už v březnu se do Kyjeva vydal premiér Petr Fiala spolu s kolegy z Polska a Slovinska. Kyjev čelí velké agresi Moskvy a kyjevští zastupitelé byli nadšení z podpory, kterou mu ostatní země vyjádřily.

„Z východu Evropy, ze země, kde vychází slunce, se teď rozšířily temné stíny války. Mysleli jsme si, že invaze do jiných zemí, divoké pouliční boje a atomové hrozby jsou ponurými vzpomínkami na vzdálenou minulost,“ řekl papež maltským obyvatelům.

„Avšak ledové větry války, které přináší jen smrt, zkázu a nenávist, se mocně opřely do životů mnoha lidí a zasáhly nás všechny. Zase znovu nějaký potentát, bohužel v zajetí anachronických tvrzení týkajících se nacionalistických zájmů, vyvolává a podněcuje konflikty.“

Papež nesouhlasí s invazí, poprvé se vyjádřil k Putinovi

„Obyčejní lidé cítí potřebu budovat budoucnost, která buď bude společná, nebo nebude vůbec,“ myslí si papež František. Během cesty na Maltu si také novináři všimli, že do letadla nešel po schodech, ale využil plošinu. Podle agentury Reuters to bylo poprvé.

František má totiž problémy s nervy, které mu občas způsobují bolesti v nohách, a proto si občas chůzi ulehčí. Cesta na Maltu byla pro papeže již 36. cestou do zahraničí v jeho funkci. V letadle ale panovala skvělá nálada, papež dokonce prošel uličkou, i když mu to dělalo značné potíže.

Papež ale musel letošní rok už některé cesty zrušit. Akutní bolesti v kolenou mu nedovolili třeba dorazit do Florencie, loni v červenci zase skončil v nemocnici kvůli naplánované operaci. Ta se ale netýkala nohou, nýbrž tlustého střeva, jak uvedla ČTK.

Zdroj: Reuters, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články