Cestování letos v létě? Pravděpodobně s covid pasem. Epidemiolog prozradil, jakou bude mít podobu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Madar Rastislav
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Již nyní se začínají lidé zajímat o to, jak bude vypadat jejich léto z hlediska protiepidemiologických opatření. Ptají se, zda budou moci cestovat do zahraničí, navštěvovat kulturní akce a podobně. O tom, jak si léto představuje Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), promluvil pro CNN Prima NEWS její člen a epidemiolog Rastislav Maďar.

Už dnes je jasné, že spousta aktivit bude omezena i v letních měsících. Ty, které budou fungovat, budou mít zvláštní režim. MeSES počítá s jakýmsi covid pasem, který bude pro návštěvníky a cestující povinností.

Smart aplikace jako vstupenka na festival i do zahraničí

Zatím to vypadá, že se bude jednat o aplikaci v mobilním telefonu. „Smart aplikace v mobilu bude potvrzovat, že člověk není infekční nebo že se nemůže nakazit, protože je po nemoci či po očkování,“ řekl Maďar v pořadu Interview.

Podobný systém už nyní testuje Dánsko, Estonsko a další. Můžeme tedy předpokládat, že cestování po Evropě bude reálné právě s pomocí nějaké chytré aplikace.

Cestovani Koronavirus

Zdroj: Shutterstock

Fungovat by podle Maďara měla aplikace i v případě hromadných akcí. To, zda se člověk na akci legálně dostane, bude hlídat systém prozatím nazvaný TNO.

„T jako test. Podle toho jaký, takovou má dobu platnosti. N je nemoc, tedy uplynutí stanovené doby od pozitivního testu. Teď je to 90 dní, ale v budoucnu to může být i dvojnásobek, o tom se také jedná. A O jako očkování dvěma dávkami,“ vysvětluje epidemiolog.

Absence chytrého telefonu by se pak mohla řešit QR kódem. To vše je prozatím v testovací fázi. Pokud ale ta bude úspěšná, mohl by se projekt rozjet naplno již v květnu.

Respirátory nejspíše ještě zcela neodložíme

Co se týče respirátorů, vidí to člen MeSES stále ne příliš příznivě. Podle něj je uvnitř neodložíme ani v létě.

„Nepochybuji, že to tak bude i v jiných zemích. Jsme v jiné epidemiologické situaci než loni. Doufám, že Česko už znovu neudělá chybu jako minulý rok, když se v jeho druhé polovině zvyšovala virová nálož v populaci právě proto, že se lidé potkávali bez roušek,“ vyjádřil své obavy pro CNN Prima NEWS Maďar.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články