Zákaz cestování po Česku. Exotické destinace mají zelenou

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
exoticke destinace
Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv je podle nejnovějších protiepidemických nařízeních zakázáno cestovat kamkoliv mimo váš zadaný okres, vycestovat například do vzdálené země není problém. Ministerstvo zdravotnictví nechává zodpovědnost na samotných obyvatelích, samo ale takové jednání nedoporučuje.

Už jen od začátku roku vycestovala do Egypta, kde se nepotřebujete prokázat negativním testem, více jak tisícovka lidí. A zájem o dovolené má v posledních týdnech stoupat, řekla mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

„Do Egypta odjíždí polovina všech klientů, následují Spojené arabské emiráty, Dominikánská republika a Kanárské ostrovy,“ doplnila pro CNN Prima NEWS. Podle dat se jen v lednu podívalo k Rudému moři o padesát procent lidí více, než je v tomto období běžné.

Ministerstvo zdravotnictví hází odpovědnost na jiné

Již dříve řekl pro web iRozhlas ministr zahraničí Tomáš Petříček, že doporučuje otestovat se před cestou do Egypta či jiné země. Testování totiž probíhá až v dané destinaci, kde se karanténa může protáhnout.

Spousta lidí tomu ale nevěnuje pozornost. „Pokud se tak stane, jsou zde jasně vymezená ubytování určená pro nakažené. Mohou využívat všech hotelových služeb, přičemž jejich pohyb je bohužel omezený,“ vysvětlila Řezníčková.

Zároveň dodává, že takováto dovolená se značně prodraží. Lze tomu zabránit vhodným pojištěním, jinak si klient sáhne hluboko do kapsy.

Letadla jsou vyprodaná i na jiné lety

Nejen Egypt, Češi si dopřávají dovolené i například na Maledivách či na Kanárských ostrovech. Veškeré lety jsou zcela vyprodané, a tak dostat se někam není úplně jednoduché.

„Vzhledem k tomu, že je nyní výběr destinací, kde je teplo, velmi omezený, a na ostrovech pomalu začíná sezona, očekáváme v příštích týdnech boom,“ odhaduje Řezníčková.

Zmíněné destinace se momentálně nacházejí v prvním, nanejvýš druhém stupni ohrožení, riziko nákazy je tedy poměrně malé. I z toho důvodu čím dál více lidí vyhledává zájezdy, aby se vyhnuli aktuální situaci, která se u nás odehrává.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články