Cestovní ruch v České republice stále roste. Na úrovni před covidem ale není

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Turiste Praha
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Sezóna dovolených je v plném proudu. Český cestovní ruch se po covidové pauze dostává opět pomalu do formy. Na předpandemické úrovni však ještě není. Česku zatím chybí především zahraniční turisté, kteří by zůstávali v tuzemsku přes noc.

Cestovní ruch byla jedna z oblastí, kterou epidemie koronaviru zasáhla úplně nejvíce. Po dvou a půl letech se odvětví sice pomalu „sbírá“, na předcovidové úrovni však Česká republika stále ještě není.

Pomalu se blíží data před koronavirem

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v druhém čtvrtletí roku 2022 zvýšily meziroční tržby především právě oblasti cestovního ruchu.

„Z dílčích odvětví služeb se nejvíce dařilo cestovním agenturám, kancelářím a jiným rezervačním činnostem, kterým tržby vzrostly o 217,1 %, následovalo je ubytování s růstem 146,5 % a letecká doprava, kde se tržby meziročně zvýšily o 135,6 %,“ uvedl ve zprávě ČSÚ Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí.

Z vzrůstajícího cestovního ruchu těží také tuzemské restaurace. Oproti stejnému období v loňském roce si polepšily o 37,3 procenta.

Chybí zahraniční turisté

Ačkoliv se cestovnímu ruchu u nás stále více daří, úrovně, na které byl před epidemií, stále ještě není. Stále ještě totiž nejezdí dostatek zahraničních turistů.

„Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 % v porovnání s rokem 2019,“ vysvětlil Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ na oficiálních stránkách.

Zahraniční hosté tráví v České republice méně nocí, než tomu bývalo dřív. Podle Vančury je tam patrný pokles až o 36 procent. „Vytáhnout“ tržby nahoru nedokážou ani tuzemští turisté, kterých se letos ubytovalo v českých ubytovacích kapacitách dokonce více než v roce 2019.

„Pro tuzemskou ekonomiku jsou přitom turisté ze zahraničí klíčoví, utrácejí zpravidla víc. Významnou roli tak hraje to, zda turisté v ČR přenocují, či ne,“ vysvětlil iDNES Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism.

„Mně osobně přijde, že Praha je opět turisty zaplněná. V centru denně narážím na skupiny lidí, kteří spolu mluví cizími jazyky. Ale je pravdou, že už tolik nepotkávám velké skupiny Asiatů, jako tomu bylo před covidem,“ uvedla pro Přehledně24 Hana, pracující v kanceláři nedaleko Národního divadla.

„Byli jsme s rodinou na dovolené v Krkonoších, jezdíme na stejné místo každý rok. Hotel byl celkem zaplněný, ale letos jsme na našich túrách skutečně naráželi spíše na Čechy než na cizince,“ řekl redakci Přehledně24 Ivan z Chrudimi.

Koronavirus je stále strašák

Důvodů, proč k nám turisté stále ještě tolik nejezdí, může být hned několik. Příkladem je obava z onemocnění covid-19. Tuzemskému cestovnímu ruchu nepomohly ani komplikace, které se už několik měsíců objevují v mezinárodní letecké dopravě.

Mezi nejčastější návštěvníky České republik patří podle ČSÚ s přehledem Němci. Další v pořadí jsou Slováci a poté Poláci. Čtvrté místo v této statistice, a tedy první mimoevropské, patří návštěvníkům ze Spojených států amerických.

Zdroj: Český statistický úřad, iDNES, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články