ČEZ si loni vydělal rekordních 80,7 miliardy. Vláda chce peníze použít třeba na stavbu dálnic, Schillerová by se podělila s občany

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
CEZ
Zdroj: Profimedia

Skupina ČEZ loni vydělala rekordní zisk 80,7 miliardy korun. Na tuto částku peníze stouply z předloňských 9,9 miliardy korun. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent. Výnosy by vláda mohla využít, aby ulevila peněženkám lidí, ale i státnímu rozpočtu.

Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren, píše server iDNES.

Velkou část získá stát

Stát je ze 70 % vlastníkem společnosti. Do státní kasy by mělo díky tomu přitéct až 100 miliard korun. Z osmdesátimiliardového zisku dostane stát 44 miliard, ale celkově společnost do státní kasy zaplatí ještě daň z příjmu a odvody z tržeb výroby.

„My jsme přijali v souvislosti s energetickou krizí několik opatření, která jsou stále v platnosti. Je to například daň z neočekávaných zisků nebo windfall tax,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Premiér Petr Fiala by peníze rád využil na pomoc s vysokými cenami elektřiny, chce za ně ale také stavět silnice a dálnice nebo investovat je do obrany.

„Každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem,“ uvedl předseda vlády a tato slova potvrdil i na svém twitterovém účtu.

Podle CNN Prima News by ale veřejnost s penězi naložila jinak. Rozdali by je především potřebným či investovali do sportu.

Schillerová by peníze rozdala občanům a firmám

„Polostátní ČEZ vykázal provozní výnosy 290 mld. Kč a více než osminásobný nárůst zisku. Důvodem je extrémní nárůst prodejních cen elektřiny a rekordní výroba z jádra. Zbyněk Stanjura získá do rozpočtu 100 mld. Kč. Pozorně sledujme, jak se o tyto peníze podělí s občany a firmami,“ napsala na svém twitteru Alena Schillerová.

Její slova se ale nelíbí například panu Matěji Hlavatému, který pod její příspěvek uvedl: „Takže nemá docházet ke snížení schodku státního rozpočtu, ale má se to rozdat? I vy jedna šibalko.“

„Já pozorně sleduju, jak do rozpočtu ze svého vracíte 1,9 milionu za sebeprezentaci na instagramu. A nějak se toho nemohu dočkat,“ rýpl si uživatel Miley kluk.

Na Fialově twitteru se zase lidé bouří proti vysokým cenám energií, které prý nedávají žádný smysl: „A může mi prosím někdo laicky vysvětlit, proč ČEZ zdražuje lidem cenu energie, když je v rekordních ziscích?“ ptá se paní Eva.

To, že chce Fiala část peněz investovat do stavby dálnic nebo na obranu, se nelíbí sledujícím ani na facebooku. „A co to třeba použít na valorizaci důchodů?“ ptá se paní Jana. „Vážený pane Fialo, být ve středověku, tak už jste bez hlavy,“ vzkázala pak premiérovi uživatelka Iva.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články