Jozef Síkela si libuje, že jsme zimu zvládli dobře a zbavili se závislosti na ruském plynu. Lidé ale netopili, protože na to nemají peníze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jozef Sikela
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zvládla Česká republika letošní zimu energeticky skvěle. Vliv na to měla především celková spotřeba plynu, za kterou veřejnosti ministr poděkoval. Do ČR podle jeho slov nedorazil ani kubík plynu z Ruska.

„Zvládli jsme to, dnes to můžeme říct už jasně. Zimu jsme přečkali bez větších problémů. A z Ruska jsme od začátku letošního roku nedovezli už ani kubík,“ citují ministrova slova Novinky.

Konec plynu z Ruska

Do České republiky tuto zimu proudil, který je původem z Norska, Holandska či Belgie, přes Německo. Díky tomu se náš stát zcela zbavil závislosti na ruském plynu.

I nyní jsou zásobníky plynu naplněny z více než poloviny. „A také předpověď počasí nenasvědčuje, že by se to mělo změnit. Při zopakování loňské spotřeby budou tak na zimu opět plné,“ pochvaluje si Síkela.

Ještě loni opozice strašila tím, že se bez ruského plynu neobejdeme, tato slova se tak nakonec nenaplnila.

No jo, jenže lidé pálí vše, co hoří…

S úspěchem se Síkela pochlubil i na sociálních sítích. Tam se ale moc velkých pochval nedočkal.

„Dobrou zprávou je to, že spotřebu plynu v ČR se daří nadále snižovat i oproti loňskému, již úspornému roku. Od začátku roku jsme za 11 týdnů ušetřili už 400 milionů kubíků plynu, to odpovídá spotřebě za květen,“ uvedl na twitteru.

Podle veřejnosti je to ale především tím, že lidé na topení plynem nemají finance. „Běž se večer projít po kdejaké vesnici, to nejsou úspory, ale lidi pálí všechno, co hoří… Hodně firem v okolí skoro netopí na halách ve výrobě,“ vzkázal ministrovi například uživatel Mesijee-dessolát.

„Tož to jsme to fakt tomu Putinovi dobře nandali. Západní či ideologicky očištěný ruský plyn je samozřejmě mnohem lepší než ten ruský, co na tom, že ničí kotle, ten sirovodík v něm je samozřejmě demokratický a prozápadní, takže je všechno v naprostém pořádku,“ postěžoval si na facebooku pan Zdeněk.

Podobně se vyjádřil i uživatel Marek v komentářích na iDNES: „Plynu je dost, jen je tak kvalitní, že ucpává kotle.“ Na to upozornily již na začátku března Novinky. Norský plyn a další alternativy totiž podle odborníků ucpávají kotle s měděným vedením. Lidé by tak neměli podceňovat pravidelné servisní prohlídky svých kotlů.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, Twitter, iDNES, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články