Chcete si změnit rodné číslo kvůli změně pohlaví? Musíte nejdřív na operaci, rozhodl soud

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
soudni sin
Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Operace podle Ústavního soudu bude i nadále podmínkou úřední změny pohlaví. Právě ÚS zveřejnil nález a zamítl návrh pisatele, který chtěl nechat zrušit některé pasáže občanského zákoníku.

Pisatel stížnosti chtěl zrušit některé pasáže, které podle něj porušovaly právo na tělesnou a duševní integritu nebo práva na soukromý život. Navrhoval zrušit pasáž občanského zákoníku, kdy má změna pohlaví nastat operativním zákrokem.

Zákon je podle pisatele stížnosti plný nedostatků

Změnou pohlaví se podle zákona rozumí „provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce“. Soudy se touto problematikou musely zabývat kvůli konkrétnímu případu.

Nejvyšší správní soud vydal verdikt a na jeho základě vydal prohlášení také Ústavní soud. NSS se postavil proti změně pohlaví bez operace. Bez té není možné zapsat se do matriky jako opačné pohlaví. Pohlaví je ve společnosti vnímané jako muž – žena, ale neexistuje nic mezi tím.

Člověk, který je sice biologicky mužem, ale nehlásí se k mužskému ani ženskému pohlaví, nemůže požadovat změnu rodného čísla na neutrální nebo ženské bez toho, aniž by nešel na operaci, která by dokázala, že své pohlaví skutečně změnil. Zprávu přineslo ČTK.

Zákony se upravovat nebudou, soud žádost muže zamítl

Rodné číslo tak bude nadále specifické pro muže i pro ženy, jako tomu je doposud. Ke změně na úřadě může dojít pouze za předpokladu, že dotyčná osoba půjde na operaci. A člověk se může pouze vnímat jako neutrální.

Rodné číslo totiž dnes obsahuje znaky, které specifikují, jestli se jedná o ženu, nebo muže. Číselné znaky na začátku oddělují obě pohlaví, a s tím právě daný muž nesouhlasí, protože se necítí ani jako muž, ani jako žena. Pisatel tak chtěl, aby soud upravil hned tři zákony.

Občanský zákoník, zákon o evidenci obyvatel nebo norma o specifických zdravotních službách ale zůstaly nezměněny. Muž však, jak napsal server Seznam Zprávy, nesouhlasí s tvrzením, že člověk má změněné pohlaví až po chirurgickém zákroku, kdy se přemění pohlavní orgány. Rozhodnutí Ústavního soudu je však ode dneška jasné.

Zdroj: Ústavní soud, Seznam Zprávy, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články