Česko chce umožnit ukrajinským lékařům zkoušky v angličtině. Budou proto lidé nosit k lékaři slovník?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nemocnice
Zdroj: Shutterstock

Česká republika se snaží začlenit Ukrajince do pracovního života, v mnoha ohledech je to ale velmi komplikované. Mimo jiné k nám utíká z Ukrajiny také celá řada tamních lékařů a podle všeho by měli být začleněni do pracovního procesu co nejdříve. Podle některých jde ale o jejich zneužití a komunikace s nimi bude velmi komplikovaná.

O zaměstnávání lékařů z Ukrajiny by mělo ministerstvo zdravotnictví rozhodnout do konce týdne. U nelékařských zdravotníků se už údajně rozhodlo. Náměstek ministra Jakub Dvořáček o tom dnes podle ČTK informoval, aniž by dodal nějaké další zásadní podrobnosti.

Podle Vlastimila Válka by stážisté mohli pod dozorem klidně pracovat i v ambulantních zařízeních. Musejí ale složit odbornou zkoušku, která jim práci umožní. Ta by měla být možná i v angličtině, jenže podle mnohých je právě jazyk velkou komplikací.

Pouze pod dohledem

V současné době podle legislativy platí, že aby mohli zdravotníci ze zemí mimo EU působit na našem území, musejí složit zkoušky v českém jazyce. V opačném případě mohou pouze na povolení ministerstva ve zdravotnických zařízeních, kde je povoleno vzdělávání, vykonávat až roční praxi. To ovšem pod dohledem zkušeného lékaře.

„Máme jasno, jak budeme postupovat u nelékařských profesí. U lékařů na tom pracujeme, předpokládám, že postup budeme mít do konce týdne,“ tvrdí Dvořáček. Doplnil, že vláda hledá cestu, jak zapojit Ukrajince do pracovního procesu beze změny zákona.

„Pokud stojíme o lékaře ze zahraničí, tak bychom jim měli umožnit aprobační zkoušku v angličtině, a aby složili jen zkoušku z českého jazyka,“ cituje jeho slova Zdravotnický deník. To se ale mnoha lidem nelíbí. Bojí se totiž, že se svými problémy budou chodit k lékařům, se kterými si nebudou rozumět.

Někteří pacienti to nezvládnou

„Nemůžeme chtít po našich pacientech, aby chodili k lékaři s anglickým slovníkem,“ zmínil šéf České lékařské komory Milan Kubek podle webu CNN Prima NEWS. Ten je toho názoru, že by zdravotníci přicházející z Ukrajiny měli jako první odstranit jazykovou bariéru, která jim v práci překáží.

„Nemůžeme souhlasit s tím, aby se zde zařídily stáže, protože kdo má stáž, je ve zdravotnickém prostředí spíše na obtíž,“ vysvětluje. „Ministerstvo zdravotnictví ten problém řešit nechce. Chce tu mít lacinou pracovní sílu,“ varoval s tím, že jednání není správné.

Podle Kubka by se mělo pracovat na prostředcích, díky kterým se co nejdříve zapojí plnohodnotní lékaři. To jsou ti, kteří budou plně rozumět česky a s pacienty budou schopni komunikovat i bez potřeby pomoci zkušenějších kolegů z České republiky.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, Zdravotnický deník

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články