Chudé domácnosti ještě více zchudnou. Zvednou se ceny za bydlení

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
zdrazovani energie
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Od ledna se zdraží nejen energie. Už nyní by se domácnosti měly připravovat na zdražování, které se bude týkat nejen cen energií, ale připlatíme si také za některé druhy potravin.

Nejchudší skupina lidí dá za bydlení až 65 % svých příjmů. Pro některé rodiny to může být likvidační, jak upozorňuje Daniel Prokop, který je spoluautorem průzkumu společnosti PAQ Research. Všechny domácnosti sice zdražení postihne stejně, ale pro chudé to bude představovat výraznou položku v rozpočtu. 

S některými výdaji pomohou příspěvky 

S vysokými náklady na bydlení mnohým domácnostem pomáhá příspěvek na bydlení. Ten se každý rok valorizuje, ale podle Prokopa ani to nemusí na zaplacení všech důležitých poplatků stačit. Už nyní je nasnadě začít šetřit a připravovat se na to, že si sáhneme hlouběji do peněženky. 

„Ministerstvo připravilo valorizaci asi o 2 procenta, což je 100 až 400 korun. Nám ale vychází, že lidem, kteří spadnou do problémů a kteří budou mít příští rok nárok na příspěvek, porostou ceny o 1300 korun. Příspěvek na bydlení je přitom stropovaný,“ uvedl Prokop pro Radiožurnál.

Spousta lidí se díky zdražování může dostat do finanční pasti, ze které se budou snažit dostat hlavně půjčkami. Jak je možné takovým domácnostem pomoci? Vláda již schválila návrh novely o státní sociální podpoře. 

Jedná se o mimořádném příspěvku na bydlení

Jednalo by se o mimořádné navýšení příspěvku na bydlení o 800 až 2 150 korun, což by některým domácnostem mohlo výrazně pomoci. O konkrétní částce by se pak rozhodovalo individuálně, podle počtu lidí v domácnosti nebo v závislosti na typu bytu. 

„Tento návrh jde správným směrem, musí ho ale ještě schválit Sněmovna. V nařízení vlády je zákonná valorizace, která je malá, což jsou dvě věci. Tohle je podle mě klíčovější než snižování DPH, tenhle nástroj, který by příspěvek na bydlení odblokoval, je zásadní,“ přibližuje Prokop.

„Příspěvek navíc čerpá menšina lidí, kteří na něj mají nárok, stát o něm nikomu neříká a je to docela administrativně náročné. Politika je kvůli tomu nefunkční.“ Lidé navíc musejí čekat, protože příspěvek na bydlení se vyplácí až po třech měsících. 

Navíc musejí doložit nespočet dokumentů, aby jim příspěvek byl vůbec uznaný. Pokud se lidé rozhodnou požádat o příspěvek v lednu, v případě schválení se ho dočkají nejdříve v dubnu.

Zdroj: Radiožurnál 

Autor: Raina Tomanová



Související články