Chůva v pražské mateřské školce týrala dvouleté děti. Jejich maminky popsaly děsivé detaily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
placici dite
Zdroj: Profimedia

Tříletý podmíněný trest uložil Obvodní soud pro Prahu 10 bývalé chůvě Petře K. za opakované týrání svěřených dvouletých dětí v dětské skupině. Kromě podmíněného trestu jí byl udělen pětiletý zákaz práce s dětmi a vyměřeno odškodné 60 000 pro rodiče obětí týrání, uvádí Blesk.

Podle svědků chůva svoji frustraci řešila sprostými nadávkami a bitím svých malých svěřenců. Na nestandardní chování upozornila druhá chůva, která si jako důkaz jednání svoji kolegyni natočila. Ta následně dostala výpověď.

Děti se strachem počůrávaly

„V dětské skupině zřízené mateřskou školou Dubeč, kde byla zaměstnaná na pozici chůvy, opakovaně vědomě týrala jí svěřené nezletilé děti, o které měla jako chůva povinnost řádně pečovat a které se s ohledem na svůj nízký věk nemohly nějak fyzicky ani verbálně bránit,“ stojí v rozsudku.

Podle rozsudku žena dětem sprostě nadávala, když se počůraly nebo pokakaly, hrubě s nimi při převlékání zacházela, děti někdy až upadly na zem. Minimálně jedno z nich se při podobné scéně udeřilo do hlavy. „Po dítěti někdy znečištěné oblečení s nadávkami hodila, jindy mu dala oblečení do ruky, aby si je odneslo a uklidilo,“ stojí ve verdiktu soudu.

Jedna z maminek popsala svoji zkušenost při vyzvedávání svého syna. „Přiběhl za mnou uplakaný a strašně se klepal,“ řekla. Měla pocit, že se mu chce na záchod, a než ho stihla vysvléknout, chlapeček se počůral a pokálel. „Paní učitelka jenom vyšla, ani mě nepozdravila a zase zašla zpátky,“ řekla.

Další maminka potvrzuje podobnou zkušenost. Její syn už uměl doma používat toaletu, ve školce si ale neříkal: „Každý den jsem nosila ze školky tašku plnou počůraných a pokakaných věcí s tím, že mi nedokázal vysvětlit, proč to dělá,“ uvedla.

Spouštěčem chůviny agresivity byl stres

Chůva přehnaně reagovala na jakoukoli situaci. Zuřila, pokud si neuměly zavázat tkaničky, vylily pití nebo nechtěly jíst. „Nutila děti, aby jídlo dojedly, kdy jim v některých případech nacpala lžíci s jídlem do úst, až se zakuckaly,“ řekla předsedkyně soudního senátu Ivana Hynková.

Další rodiče uvedli, že bývalá chůva sprchovala počůrané nebo pokálené děti ledovou vodou, křičela na ně vulgarismy, minimálně jedno dítě plácla přes nahý zadeček tak silně, že mu na něm zůstal červený otisk ruky. Maminka, která po odchodu chůvy ve školce pomáhala, uvedla, že děti byly zjevně traumatizované: „Bály se, pokakávaly, počůrávaly,“ řekla.

Změnu v chování chůvy údajně způsobil stres, se kterým se nedokázala vyrovnat. Obviněná využila novinky v trestním zákoně, která celý proces zrychluje, a prohlásila svou vinu. Soud proto namísto běžných několika dnů trval jen přibližně tři hodiny.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články