Co byste řekli na přímý souboj Babiše a Bartoše v Ústeckém kraji? Kdo zvítězí?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
bartos babis
Zdroj: Profimedia

Hnutí ANO, kterému velí Andrej Babiš, má dnes rozhodnout o své kandidátce do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Je tu možnost, že se Babiš postaví proti Bartošovi, a to v Ústeckém kraji. K této možnosti se vyjádřil politolog Jan Kubáček pro iDnes.cz.

„Má šanci vymezit se sám osobně,“ pronesl Kubáček na Babišovu adresu. Podle něj premiéra čeká ve Středočeském kraji nahrazení vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Zatím se nepočítá s žádným překvapením, ale uzávěrka je až dnes a může se mnohé změnit.

Babiš vsadí na viditelné členy vlády i Poslanecké sněmovny

Podle politologa se lidé nemusí bát žádného překvapení. Sám počítá s tím, že Babiš bude kandidovat v Ústeckém kraji, tato varianta by ho nepřekvapila. Zároveň uvedl, že si myslí, že premiér vsadí na kombinaci viditelných členů vlády a také těch z Poslanecké sněmovny.

Vyjádřil se také k tomu, proč si myslí, že proti sobě půjdou Babiš s Bartošem, který zastupuje koalici Pirátů a STAN. „Jednak má šanci vymezit se sám osobně vůči Ivanu Bartošovi, tím pádem může boj personalizovat a má šanci přitáhnout v tu chvíli skupiny, které mají výhrady k Pirátům. Pro něj je to marketingově a komunikačně výhodné,“ vypočítává Kubáček.

bartos

Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Hnutí ANO podle Kubáčka nemá na Ústecku vůbec špatné výsledky. Když se podíváte zpětně na minulé volby, tak si hnutí dlouhodobě drží dobré výsledky. Pokles u něj nebyl velký, pro Babiše by to tak mohla být oblast, kde by mohl získat hlasy navíc a udělat uspokojivý výsledek.

Babiš v předchozích volbách kandidoval ve Středočeském kraji. Tam by ho nyní mohl nahradit Karel Havlíček, zvláště kvůli tomu, jaká nyní řeší témata – oblast dopravy a ekonomiky. Pro občany Středočeského kraje se jedná o důležitá témata, ale Havlíček může odejít kandidovat také do jižních Čech.

Pro Olomoucký kraj je Faltýnek nejvhodnější

Pro Kubáčka není překvapením, že Jaroslav Faltýnek bude kandidovat v Olomouckém kraji, protože je to jeho domovina. „Sice reprezentuje zemědělský výbor, ale řeší spoustu jiných témat. Takže si myslím, že Olomoucký kraj je pro něj mnohem výhodnější, protože je spjatý s Prostějovem a dlouhodobě se v olomoucké politice pohybuje,“ tvrdí Kubáček.

andrej babis

Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Vysočina je oproti Olomouckému kraji konzervativní kraj a je uzavřená do sebe a venkova, zatím Faltýnek může rozhodnout v kraji, kde se kombinují obě možnosti. ANO patří mezi hnutí, které ještě nemá kandidátku zveřejněnou. Podle českého politologa si to ANO může dovolit, a proto tak činí.

Kromě toho ještě ANO nezveřejnilo ani volební priority. Je to jeho taktika, tím se mohou soustředit více na svou konkurenci, rozebrat si její nabídku, svá témata zveřejnit až jako poslední a zacílit tak více na obyvatele Česka.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články